Artykuł sponsorowany Przepisy dotyczące importu pojazdu z Japonii

Przepisy dotyczące importu pojazdu z Japonii

Najczęściej kupujemy auta używane z krajów UE, lecz coraz więcej fanów motoryzacji decyduje się na import aut z Japonii. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, warto dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda z punktu widzenia prawnego.

Zakup i transport auta z Japonii

Japońskie auta najczęściej kupuje się na aukcjach internetowych. Samochody wystawiane na takie licytacje są już najczęściej wyrejestrowane i wyposażone w tzw. Export Certificate, w którym znajdziemy m.in. informacje o przebiegu i ostatnich przeglądach technicznych. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych aukcjach mogą brać udział tylko firmy zarejestrowane w Japonii. Wówczas przy zakupie trzeba skorzystać z pomocy pośrednika, np. importera aut z Japonii Tokio Cars, który będzie reprezentował nas w procesie zakupu. Gdy już uda się nam wylicytować wymarzone auto, zostanie dla nas wystawiona faktura, w którą powinien być wliczony nie tylko koszt pojazdu, ale również prowizja domu aukcyjnego i lokalne podatki.

Kolejnym krokiem jest transport auta z Japonii do Polski. Statki z samochodami bardzo często płyną do portów w Niemczech, gdyż tam płaci się tylko 19% podatku VAT. W Polsce analogiczny podatek wynosi 23%. Kupujący auta z Japonii muszą się także liczyć z koniecznością opłacenia cła w wysokości 10% oraz akcyzy, która wynosi 3,1% lub 18,6% i zależy od pojemności silnika. Transportując auto drogą morską, trzeba także zadbać o wymagane prawem dokumenty – fakturę handlową, świadectwo pochodzenia, listę pakową, konosament morski, list przewozowy, Jednolity Dokument Administracyjny i deklarację wartości celnej.

Rejestracja japońskiego auta w Polsce

Gdy auto uda się już bezpiecznie przetransportować do Polski, należy je jeszcze zarejestrować i przystosować do krajowych przepisów. Do rejestracji pojazdu konieczne będzie przetłumaczenie dokumentów samochodu przez tłumacza przysięgłego. Oprócz tego w urzędzie będzie trzeba przedstawić także wszystkie standardowo wymagane dokumenty, a ponadto potwierdzenie opłacanie akcyzy i innych podatków oraz dowód odprawy celnej.

Warto także pamiętać o tym, że część aut z Japonii będzie wymagała dostosowania do polskich przepisów. Mimo że w Kraju Kwitnącej Wiśni obowiązuje ruch lewostronny, to większość importowanych aut na szczęście ma kierownicę po lewej stronie. Bardzo często jednak dostosowania do ruchu prawostronnego może wymagać oświetlenie pojazdu. Problemem może być także mocowanie tablic rejestracyjnych, które mogą nie pasować do fabrycznych slotów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas