Materiał Partnera Gdzie oddać auto do naprawy?

Gdzie oddać auto do naprawy?

Niezależnie od tego, co mówią reklamy, nie ma aut niezniszczalnych. Prędzej czy później każde z nich trzeba będzie oddać do warsztatu – jak nie w celu naprawy uszkodzeń, to przynajmniej żeby wymienić części. Na rynku funkcjonuje kilka tysięcy warsztatów, co z jednej strony jest wygodne, bo nie musimy daleko szukać fachowca, z drugiej nastręcza sporo problemów z podjęciem decyzji co do wyboru konkretnego serwisu.  Jak wybrać odpowiedni warsztat?

Jakich serwisów unikać?

Zanim powiemy sobie, gdzie warto oddać auto do naprawy, sprawdźmy jakich serwisów powinno się unikać. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach nie ma już specjalistów od wszystkiego – większość warsztatów posiada pewien określony zakres usług, obejmujących między innymi naprawę układu napędowego, układu hamulcowego i innych. Pracownicy dużych warsztatów również mają swoje określone profesje. Jeśli trafiamy do fachowca, który utrzymuje że będzie w stanie gruntownie naprawić nasz samochód, powinniśmy bardzo dobrze zastanowić się, czy poziom jego usług jest na pewno na odpowiednio wysokim poziomie. Druga sprawa to fakt, że do naprawy współczesnych aut potrzebny jest bardzo zaawansowany sprzęt, między innymi urządzenia do diagnostyki komputerowej. Kwestia trzecia to umowa zawierana z klientem – w jej postanowieniach powinny pojawić się takie zagadnienia jak rodzaj części zamiennych użytych przy naprawie (oryginalne, zamienniki, nowe, regenerowane etc.), termin oddania auta, jazda próbna etc.

Bez jasnej i precyzyjnej umowy nie mamy żadnej gwarancji, że nasze auto nie zostanie zaopatrzone w części pochodzące z niepewnego źródła, które rozpadną się na kawałki niedługo po odebraniu samochodu z warsztatu – wyjaśnia specjalista serwisu Auto PerfektWarto również pamiętać o to, że warsztat powinien dysponować miejscem do przechowywania aut do niego oddanych.

Oczywiście unikamy również napraw przeprowadzanych na własną rękę lub z pomocą osób nie prowadzących legalnej działalności. Amatorskie naprawy mogą skończyć się pogorszeniem stanu technicznego auta i w konsekwencji jeszcze wyższymi kosztami.

Jak wybrać solidny warsztat?

Istnieje kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze serwisu. Przykładowo dobrze jest sprawdzić, w naprawie jakich aut specjalizuje się dany warsztat. Najlepszym wyborem są placówki posiadające autoryzację marki – mamy wtedy pewność, że mechanicy posiadają niezbędne narzędzia, umiejętności oraz aktualne dane na temat aut z portfolio danej marki. Ponadto zanim marka przyzna autoryzację bardzo skrupulatnie sprawdza jakość świadczonych przez serwis usług. O czym jeszcze dobrze jest pamiętać przy wyborze odpowiedniego serwisu? Czasem trudno jest nam podjąć decyzję samemu – wtedy kierujemy się z prośbą o opinię do innych kierowców. Jeśli nasi znajomi mają doświadczenia z konkretnym warsztatem, warto posłuchać ich zdania. Z większym dystansem podchodźmy jednak do opinii, które można znaleźć w internecie. W końcu nie znamy ich autorów – wiele osób ma tendencję do bardzo skrajnych opinii.

Podziel się