Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o naprawie układu dolotowego?

Co warto wiedzieć o naprawie układu dolotowego?

Układy dolotowe w samochodach służą do dostarczania jednostce napędowej przefiltrowanego powietrza, które jest niezbędnym procesem spalania paliwa. Nieprawidłowo działający układ dolotowy znacznie przyczynia się zatem do uszkodzenia silnika. Osiągi samochodu szybko zaś spadają, a w efekcie kierowca nie może cieszyć się swobodną jazdą. Bagatelizowanie problemu z układem dolotowym jest zaś tragiczne w skutkach. Prowadzi do konieczności remontu lub nawet całkowitej wymiany jednostki napędowej.

Z czego zbudowany jest układ dolotowy?

Układ dolotowy to podzespół stosunkowo prosty w swojej konstrukcji. Dzięki temu jego remont nie jest drogi i przebiega stosunkowo szybko. Podzespół ten składa się zaś z wielu ważnych elementów. Wyróżnić należy kolektor dolotowy, kolektor wydechowy, wlot zasysania powietrza, korpus przepustnicy, filtr powietrza, rezonator, przepływomierz powietrza, a także rury dolotowe.

Oprócz tego wyróżnić można specjalne czujniki, które pozwalają poinformować kierowcę o problemie z układem dolotowym. Zapala się bowiem wtedy kontrolka „check engine”, a mechanik w prosty sposób jest w stanie rozkodować kod błędów podczas diagnostyki komputerowej.

Przyczyny uszkodzenia układu dolotowego

Uszkodzenie układu dolotowego nie jest częste, ale może nastąpić z wielu różnych przyczyn. Najczęściej dochodzi do zatkania kanałów dolotowych olejem, co jest wynikiem nieprawidłowej pracy turbosprężarki. Mogą do takiego zjawiska doprowadzić również zniszczone pierścienia tłokowe oraz zepsuty separator oleju.

Kolejną przyczyną jest zanieczyszczenie kolektora, w którym podczas jazdy odkłada się maź, powoli zmniejszająca średnicę przekroju tegoż elementu. Niekiedy też uszkodzenie układu dolotowego spowodowane jest nieprawidłowym ciśnieniem w układzie. Jest to głównie wynik wyeksploatowanych uszczelek kolektora dolotowego, przewodów oraz pozostałych składowych całego podzespołu.

Na czym polega naprawa układu dolotowego?

Naprawa układu dolotowego może tyczyć się zarówno pojedynczych elementów, jak i całego podzespołu. W pierwszym etapie mechanik diagnozuje zatem przyczynę i zakres uszkodzenia. W razie potrzeby dokonuje zaś wymiany:

  • przewodu dolotowego,
  • systemów uszczelnień,
  • kolektora dolotowego,
  • zaworu sterującego w układzie dolotowym,
  • zaworu EGR (recyrkulacja spalin),
  • elementu systemu powietrza wtórnego.

Najlepsze warsztaty są przy tym gotowe na zaoferowanie zarówno części oryginalnych, jak i tańszych zamienników. Na to liczyć można we współpracy z warsztatem DENYS VOSKOVETS, gdzie przeprowadza się też remonty silników, naprawy układów kierowniczych czy też serwis manualnych skrzyni biegów. Aby zaś utrzymać samochód w nienagannym stanie technicznym, należy pamiętać o regularnych przeglądach, diagnostyce komputerowej i ważnej wymianie płynów eksploatacyjnych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas