Materiał Partnera
Działania serwisowe, które każdy kierowca powinien przeprowadzić w ciągu roku

Działania serwisowe, które każdy kierowca powinien przeprowadzić w ciągu roku

Każdy właściciel samochodu osobowego, czy też dostawczego, powinien wiedzieć, że utrzymanie pojazdu w najlepszym stanie technicznym, jest możliwe tylko dzięki różnym działaniom serwisowym. Nie należy mylić ich z procesami naprawczymi w warsztatach samochodowych, a także z obowiązkowymi przeglądami aut. Dowiedz się zatem, jakie czynności serwisowe, musisz przeprowadzać raz, dwa razy, czy nawet kilka razy w roku, z udziałem wyspecjalizowanych elektromechaników samochodowych.

Najważniejsze działania serwisowe

Najważniejsze działania serwisowe, można podzielić między innymi ze względu na ich konieczność przeprowadzania. Niektóre z nich, są narzucone przez prawo i muszą odbywać się w określonych ramach czasowych, inne zaś są wykonywane dobrowolne, dla zachowanie najwyższej jakości technicznej podzespołów samochodowych. Do pierwszej grupy, można zaliczyć między innymi procesy wulkanizacje, a mianowicie zmianę ogumienia letniego na zimowe, i na odwrót. Pamiętaj przy tym, że stosowanie ogumienia przejściowego (całorocznego), nie powoduje tego, że nie należy dokładnie wyważyć koła, czy sprawdzić ich geometrię, m.in. w specjalistycznych programach 3D. Ważnymi działaniami serwisowymi w obrębie wulkanizacji i układu hamulcowego, może być także wymiana klocków hamulcowych.

Do kolejnych ważnych czynności pozwalających naszemu pojazdowi działać na najwyższych obrotach, są wymiany olejów, wymiany filtrów, wymiany olejów automatycznej skrzyni biegów, a także wykonywanie diagnostyki komputerowej, pozwalające wcześnie wykrywać błędy/usterki w instalacjach elektronicznych, w silniku, czy w innych podzespołach auta. Ważnymi czynnościami serwisowymi, przeprowadzanymi nie co roku, ale w zależności od poziomu wyeksploatowania, są: wymiany filtrów EGR, czy czyszczenie filtrów cząstek stałych DPF.

O czym zapominają kierowcy? Często właściciele pojazdów osobowych, czy dostawczych, zapominają o ważnych czynnościach, związanych z serwisem klimatyzacji. Rekomenduje się, aby w ciągu jednego roku eksploatacji, dokonać oczywiście jej napełnienia (czynnik chłodniczy), a także odgrzybiania. Ważne jest także całościowe płukanie całej jej instalacji.

Gdzie serwisować swój pojazd?

Zarówno serwis, jak i naprawa samochodów, to zadanie dla szeroko wyspecjalizowanych zakładów mechaniki pojazdów, które oferują również działania w obrębie elektromechaniki. Podejmując współpracę z danym warsztatem, przede wszystkim zwracajmy uwagę na poziom innowacyjności technologicznej parku naprawczego, bo to on w dużej mierze wpływa na to, czy nasz samochód zostanie poddany odpowiednim działaniom, w prawidłowy i kompleksowy sposób. Wykorzystanie nowoczesnych sprzętów diagnostycznych oraz serwisowych, sprzyja także krótszym wizytom u mechanika, co wielokrotnie przekłada się na mniejsze koszty. Dowodem na to, są usługi Stanisława Filipkiewicza i jego warsztatu AUTO SERWIS FILIP, który znajduje się we Wrocławiu. To właśnie z takimi podmiotami, warto podejmować stałą współpracę!

Opracowanie:

Podziel się