Materiał Partnera Dlaczego warto regularnie odgrzybiać klimatyzację w samochodzie

Dlaczego warto regularnie odgrzybiać klimatyzację w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie to rzecz bardzo istotna. Kierowcy i pasażerowie doceniają ją szczególnie w czasie upałów. Nie każdy jednak wie, że zaniedbanie układu klimatyzacji ma wpływ na obniżenie skuteczności jej działania oraz może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia podróżujących pojazdem. Dlaczego? Tego dowiedzą się Państwo z naszego artykułu.

Regularne serwisowanie klimatyzacji jest bardzo ważne

System klimatyzacji w swoim działaniu wykorzystuje procesy fizyczne, które znane są już od wielu lat. Praca klimatyzacji polega bowiem na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu specjalnego chłodzącego czynnika, który krąży w układzie zamkniętym. W wyniku tego procesu temperatura ulega zmianie, tak jak stan skupienia czynnika.

Czynnik schładzany jest w parowniku, w którego obrębie następuje nagłe sprężanie prowadzące do znacznego obniżenia temperatury. Powietrze przepływające przez parownik jest chłodzone, a potem dostarczane do kabiny za pomocą nawiewu.

- Parownik pracuje w warunkach dużego zawilgocenia i przez to łatwo może w nim dojść do kolonizacji bakterii, grzybów czy roztoczy. Jest on zamontowany blisko kierownicy, toteż struga powietrza przepływa przez niego w ostatniej kolejności. Z tego powodu ulega zanieczyszczeniu – wyjaśnia ekspert reprezentujący serwis EUROMASTER.

Odgrzybianie klimatyzacji w pojeździe

Zagrzybiony parownik może być powodem złego samopoczucia i różnego rodzaju chorób, m.in. wywoływać reakcje alergiczne, podrażniać drogi oddechowe, a w skrajnych przypadkach być przyczyną powstawania chorób nowotworowych. Zanieczyszczony układ klimatyzacji w znacznym stopniu obniża również komfort jazdy z powodu nieprzyjemnego zapachu, które nawiewa do wnętrza kabiny pojazdu. Warto więc dbać o system klimatyzacyjny samochodu i regularnie go odgrzybiać.

Serwisowanie układu klimatyzacyjnego powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Dokonać można tego w serwisach samochodowych, które mają w swojej ofercie usługę odgrzybiania. Można wykonać ją na wiele sposobów, jednak najczęściej w tym celu rozpyla się specjalną piankę, penetrującą i dezynfekującą ożebrowanie parownika. Innymi metodami są czyszczenie przy pomocy ultradźwięków oraz usuwanie drobnoustrojów poprzez ozonowanie wnętrza pojazdu.

Podziel się