Materiał Partnera Właściwe korzystanie z klimatyzacji samochodowej

Właściwe korzystanie z klimatyzacji samochodowej

Obecnie nie możemy sobie wyobrazić podróży w upalne dni lata bez włączonej klimatyzacji. Klimatyzacja bowiem od dłuższego czasu jest standardem w nowych samochodach. Nie chcemy w takim razie jakiejkolwiek usterki klimatyzacji w swoim samochodzie, planując swoje wymarzone wakacje. W tym celu warto przeczytać niniejszy artykuł, by dowiedzieć się jak dbać o klimatyzację tak, żeby przedłużyć jej żywotność i zagwarantować sprawne działanie.

Klimatyzacja do prawidłowego działania wymaga systematycznych przeglądów w specjalistycznych stacjach oraz właściwego korzystania. Tylko tak można zapewnić jej długą żywotność oraz zawsze odpowiednie, oczekiwane przez nas działanie.

Parę rad, jak dbać o klimatyzację w naszym samochodzie

● W czasie upalnego lata, kiedy we wnętrzu samochodu panuje niezwykle gorąca temperatura, uniemożliwiająca jazdę, warto przed podróżą odpowiednio schłodzić nasze auto. W tym celu należy otworzyć wszystkie drzwi pojazdu i zostawić go na parę minut w takim stanie.

● Gdy tylko zaczniesz jazdę samochodem z włączoną klimatyzacją, zamknij koniecznie wszystkie ona. Dzięki temu powietrze wewnątrz szybciej się schłodzi.

● Jeżeli pokonujesz dużo kilometrów samochodem z klimatyzacją lub jeździsz często w trudnych warunkach, wymieniaj filtr i czyść dokładnie swoją klimatyzację dwa razy do roku - na wiosnę i jesień.

● Staraj się używać klimatyzacji co najmniej raz w tygodniu. Zawarty w klimatyzacji olejek musi być regularnie używany, by zapewnić odpowiednie działanie całej klimatyzacji. Tak naprawdę wystarczy włączyć klimatyzację na ok. 10-15 min raz na tydzień.

● Używaj klimatyzacji również przy niskich temperaturach, by odparować szyby. Sposób ten szybciej pozwoli nam pozbyć się pary z szyb samochodu, a także usunie nadmiar wilgoci.

● Jedną z bardziej kosztownych części klimatyzacji jest osuszacz. Jego zakup to wydatek rzędu 200-400 złotych. Jednakże warto go wymieniać raz na dwa lata, by nie doprowadzać do gromadzenia się we wnętrzu klimatyzacji wilgoci.

Pamiętaj o regularnych serwisach 

Właściciel auta, chcąc jak najdłużej cieszyć się ze sprawnie działającej klimatyzacji, powinien pamiętać o regularnym serwisowaniu tego urządzenia. Urządzenia te  powinny przynajmniej raz do roku zostać poddane kontroli w specjalnych warsztatach, oferujących takie procesy.

Poddane testowi powinny zostać: szczelność układu, jego osuszenie, uzupełnienie potrzebnych płynów oraz zupełne oczyszczenie układu. Serwis klimatyzacji wykonywany jest przez firmę Sevgal FHU, która zajmuje się tym już od 2002 roku.

Opracowanie:

Sevgal FHU

Zawiercie , Siewierska 157

Podziel się