Materiał Partnera Diagnostyka komputerowa samochodu

Diagnostyka komputerowa samochodu

Samochód to skomplikowane urządzenie a postęp technologiczny czyni go coraz bardziej skomplikowanym. Dlatego wspomożenia kontroli nad pojazdem, w zakresie funkcjonowania różnych jego układów, wprowadzono do samochodów urządzenie, które nazywa się komputerem pokładowym. To on sygnalizuje na desce rozdzielczej, że na przykład masz niski poziom oleju, albo przepaliła się żarówka w reflektorach. Komputer pokładowy podpowie co w samochodzie szwankuje.


Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Kiedy z twoim autem dzieje się coś niedobrego, a ty nie do końca wiesz, w czym tkwi problem, to pora by udać się do warsztatu samochodowego, gdzie specjaliści przeprowadzą diagnostykę komputerową twojego pojazdu. Ta usługa pomoże zlokalizować większość usterek, co czyni ją bardzo przydatną. Bardzo korzystnie jest skonsultować się na przykład z mechanikiem samochodowym, który przeprowadzi diagnostykę auta za pomocą komputera, kiedy kupujesz samochód używany. Wystarczy, że fachowiec podłączy podręczny laptop z odpowiednim oprogramowaniem do komputera pokładowego samochodu i od razu będzie wiedział, jaki jest stan techniczny pojazdu oraz czy nic nie zakłóca jego funkcjonowania. Jeśli coś się znajdzie, będziesz wiedział, czy podjąć ryzyko kupna auta z usterką, ale pewnie będziesz też mógł negocjować cenę. Opłacalność przeprowadzenia diagnostyki komputerowej w warsztacie samochodowym polega na tym, że nie ma potrzeby rozbierania auta, silnika, czy innych części, by sprawdzić, co w nim działa, a co nie. Program komputerowy sam porównuje parametry różnych układów występujące w samochodzie, z określonymi przez producenta. Dzięki temu diagnozuje stan tych układów. Najnowsze komputery pokładowe mają już wbudowane układy diagnostyczne i, jeśli jakiekolwiek parametry podzespołów nie mieszczą się w zakresie przewidzianym przez producenta, komputer zapisuje kod błędu. W takiej sytuacji nie trzeba nawet diagnozować auta, wystarczy jedynie odczytać kody błędów i już wiadomo, że pojawiły się jakieś kłopoty. Trwa to dosłownie chwilę. Wtedy, jeśli zachodzi potrzeba, można przy pomocy złączenia dwóch komputerów przeprowadzić kompletną i jednoznaczna diagnozę.

Przyszłość diagnostyki komputerowej samochodów

Diagnostyka komputerowa samochodów ma swoich zwolenników i przeciwników. Większość renomowanych warsztatów samochodowych jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki komputerowej, w tym warsztat mechaniki pojazdowej Tyczyński Serwis. Przeciwnicy uważają, że nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia mechanika, a komputerowe kody błędów czasem wskazują na problemy, których nie ma i nigdy nie było. Mimo to, postępu technologicznego się nie zatrzyma i już teraz diagnostyka przy użyciu komputera stanowi podstawę przy ustalaniu większości awarii.

Opracowanie:

Adam Tyczyński Mechanika pojazdowa

Pabianice , Leszczynowa 8

Podziel się