Artykuł sponsorowany Kiedy należy wymienić płyn hamulcowy?

Kiedy należy wymienić płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w aucie. Jego poziom oraz jakość ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz hamowania. Dlatego należy co najmniej co dwa lata wymieniać płyn na nowy, ale też dokonywać pomiaru zawartości wody. Zarówno sprawne części układu hamulcowego, pozwalające uzyskać odpowiednie ciśnienie płynu, jak i sama jego jakość decydują o szybkości hamowania.

Kontrola zawartości wody w płynie

Pierwszym i najbardziej oczywistym sygnałem świadczącym o konieczności wymiany jest zmniejszona prędkość hamowania. Płyn ma za zadanie również chłodzić hamulce, więc problemy z hamowaniem mogą wynikać z nagrzania całego układu. Źródłem tego problemu jest zarówno wysoka (powyżej 3%) zawartość wody w płynie, jak i awaria pompy hamulcowej dozującej go, co podkreślają pracownicy z zakładu Motoqznia

Korozja elementów układu hamulcowego

Zawilgocony płyn hamulcowy przyspiesza również korozję wszystkich elementów układu hamulcowego. Dochodzi wtedy do nierównomiernego zużywania klocków oraz tarcz hamulcowych. 

Zanieczyszczenie płynu oraz wycieki

Należy również obserwować stan samego zbiornika przeznaczonego na płyn hamulcowy. Jeżeli dochodzi do wycieku, może również zachodzić zwiększone zanieczyszczanie płynu eksploatacyjnego. Odpowiednim momentem na wymianę płynu hamulcowego jest ponowny montaż różnych elementów układu. Często wymianę pojemniczka na płyn wraz zawartością dokonuje się podczas montażu nowych klocków hamulcowych lub tarcz. Warto również przyjrzeć się pracy układu hamulcowego, kiedy auto jest silnie eksploatowane. Za każdym razem, kiedy przebieg auta zwiększa się o kolejne 60 tys., należy wymienić płyn bez względu na czas poprzedniego przeglądu.

Pomoc zaufanego warsztatu lub serwisu

Zazwyczaj producent samochodu wskazuje preparat odpowiedni do modelu hamulców. Płyn powinien być hermetycznie zamknięty, co decyduje o jego sterylności oraz pozwala uniknąć wycieków. Wymiany należy dokonywać w warsztacie lub stacji kontroli pojazdów, razem z dodatkowym przeglądem całego układu. Wielu problemów ze sprawnością auta można uniknąć nie zdając się na samodzielne naprawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas