Materiał Partnera Czym się zajmuje stacja kontroli pojazdów?

Czym się zajmuje stacja kontroli pojazdów?

Bezpieczna jazda na drodze wymaga między innymi regularnych przeglądów i badań technicznych pojazdu. Choć dość często obu pojęć używa się wymiennie, w praktyce oznaczają one co innego. Badanie techniczne jest obowiązkowym badaniem sprawności samochodu. Bez niego pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Tego typu badanie może wykonać wyłącznie  stacja kontroli pojazdów.

Badanie techniczne czy przegląd samochodu - czym się różnią?

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie, badanie techniczne jest obowiązkowe - bez niego nie zostanie przedłużona ważność dowodu rejestracyjnego pojazdu. Pierwsze badanie techniczne auta powinno się odbyć w ciągu trzech lat od pierwszej rejestracji, drugie - w ciągu dwóch lat od pierwszego badania, natomiast kolejne - co roku.

Przegląd okresowy pojazdu to zalecany przez producenta serwis, którego celem jest wymiana części i płynów eksploatacyjnych. Nie jest on obowiązkowy, lecz dla własnego bezpieczeństwa warto go wykonać. Systematyczne przeglądy umożliwiają również utrzymanie gwarancji producenta.

Jakie usługi oferuje stacja kontroli pojazdów?

W związku z tym, że na miejscu możemy od razu dokonać napraw usterek, stacja kontroli pojazdów oferuje szeroki zakres usług, m.in.:

  • Sprawdzenie auta przed zakupem
  • Sprawdzenie geometrii pojazdu
  • Ustawienie zbieżności w pojazdach
  • Nadanie nowych cech identyfikacyjnych
  • Badania powypadkowe

Stacje diagnostyczne dokonują również badań technicznych pojazdów: 

  • Badanie techniczne samochodów osobowych
  • Badanie techniczne samochodów ciężarowych
  • Badanie techniczne pojazdów jednośladowych, przyczep, naczep
  • Badanie techniczne pojazdów zabytkowych

Okręgowa czy podstawowa stacja kontroli pojazdów?

Gdzie można wykonać badanie techniczne - w okręgowej czy podstawowej stacji kontroli pojazdów? To, do jakiej stacji się udać, decyduje cel badania i ciężar pojazdu. Podstawowa stacja kontroli pojazdów wykonuje badania techniczne pojazdów o masie do 3.5 tony i badania dodatkowe do tych pojazdów. Możemy się tutaj udać np. z samochodem osobowym, motocyklem, autem dostawczym. Okręgowa stacja kontroli pojazdów wykonuje badania okresowe i dodatkowe pojazdów do i powyżej 3.5 tony.

Stacja diagnostyczna z Żarnowca

Osobom z Żarnowca i okolic polacamy okręgową stację kontroli pojazdów prowadzoną przez Trans-Rem-Bud Janusz Ibek. Jest to przedsiębiorstwo wielobranżowe, które oferuje również: stację demontażu pojazdów, stację paliw i LPG 24h, sklep spożywczo-monopolowy, skup złomu, a także punkt sprzedaży pasz. Firma działa na rynku od 1989 roku, stale poszerzając swoją ofertę klientom indywidualnym i biznesowym.

Opracowanie:

Trans-Rem-Bud Janusz Ibek

Żarnowiec , Traktorzystów 12

Podziel się