Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o układzie hamulcowym samochodu?

Co warto wiedzieć o układzie hamulcowym samochodu?

Samochód pełen jest różnego rodzaju układów, z których każdy odpowiada za zupełnie coś innego. Jednym z takich układów, które mają niewątpliwy wpływ na nasze bezpieczeństwo w trakcie poruszania się na drodze jest układ hamulcowy, dlatego właśnie warto poznać jego charakterystykę. Przedstawiamy zatem, co warto wiedzieć o układzie hamulcowym w samochodach.

Czym jest układ hamulcowy?

Układ hamulcowy jest to połączenie różnego rodzaju elementów, których celem jest zatrzymanie pojazdu, a składa się on z pedału hamulca, tarcz oraz klocków hamulcowych, pompy, zacisków oraz przewodów (elastycznego oraz ciśnieniowego). Niezależnie od tego jakiego typu samochód posiadamy, to musi on posiadać dwa typy układu hamulcowego, do którego należą układ roboczy, który zaczyna działać po wciśnięciu pedału hamulca oraz układ dodatkowy, czyli tak zwany hamulec ręczny. Warto również zaznaczyć, że w zależności od typu samochodu układ hamulcowy możemy podzielić na:

  • Hydrauliczny układ hamulcowy - Znajduje się on w każdym typie samochodu osobowego, a jego działanie polega na wtłoczeniu płynu hamulcowego z układu hydraulicznego do tłoków znajdujących się w cylindrach kół, a dzieje się to poprzez naciśnięcie pedału hamulca przez kierowcę.
  • Pneumatyczny układ hamulcowy - Stosowany w samochodach ciężarowych oraz ciężkich naczepach układ mający na celu utrzymanie wysokiego ciśnienia podczas jazdy, zaś podczas hamowania ciśnienie to stopniowo spada, dzięki uruchomieniu specjalnego zaworu zmniejszającego ciśnienie.
  • Mechaniczny układ hamulcowy - Jest to tak zwany hamulec najazdowy, który stosuje się w lekkich przyczepach, a jego działanie polega na tym, iż podczas hamowania pojazdu przyczepa napiera na niego powodując tym samym zatrzymanie się.

Jak dobrać tarcze hamulcowe?

Wśród tarcz hamulcowych wyróżnić możemy kilka ich rodzajów, do których należą:

  • monolityczne tarcze hamulcowe
  • wentylowane tarcze hamulcowe
  • nawiercane i nacinane tarcze hamulcowe
  • węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe.

Warto tutaj wspomnieć, iż tarcze węglowo-hamulcowe stosowane są najczęściej w pojazdach biorących udział w wyścigach samochodowych ze względu na ich większą wytrzymałość w porównaniu do innych tarcz.

Rodzaje klocków hamulcowych

Podobnie jak w przypadku tarcz hamulcowych tak i klocki mają swój podział, wśród których wyróżnić możemy:

  • półmetaliczne
  • niskometaliczne
  • azbestowe
  • ceramiczne.

Jak dbać o układ hamulcowy samochodu?

Pierwszą rzeczą, jeśli chodzi o prawidłowe działanie układu hamulcowego, jest oczywiście regularne uzupełnianie bądź wymienianie płynu hamulcowego oraz należy pamiętać także o stałym jego przeglądzie u profesjonalnego mechanika. Zarówno jeśli chodzi o przegląd układu hamulcowego jak i ewentualne usuwanie usterek z nim związanych, to warto w tym celu udać się do mechanika takiego jak Denys Voskovets, który z pełnym profesjonalizmem podejdzie do naprawy oraz sprawdzenia całego układu hamulcowego w naszym samochodzie tak abyśmy mogli bez obaw nim podróżować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas