Materiał Partnera Co warto wiedzieć o oponach samochodowych.

Co warto wiedzieć o oponach samochodowych.

Każdy użytkownik samochodu wie, że opony są jednym z zewnętrznych elementów samochodu, które mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jak wiadomo opony dzielą się na dwa rodzaje, czyli zimowe i letnie i trzeba je systematycznie wymieniać. Jednak oprócz tego są jeszcze inne ważne rzeczy, o których warto wiedzieć w temacie ogumienia.

Rodzaje bieżników opon

 Bieżnik w oponach odpowiedzialny jest głównie za odprowadzanie wody oraz utrzymanie przyczepności samochodu nawet na najbardziej nierównych nawierzchniach. W oponach przeznaczonych do samochodów osobowych wyróżnia się trzy typy bieżnika:

  • Bieżnik symetryczny - Jest to rodzaj bieżnika przeznaczony dla użytkowników mniejszych miejskich aut lub samochodów dostawczych oraz dla osób, które starają się unikać zaśnieżonych ulic oraz nie jeżdżą ze zbyt dużą prędkością ze względu na niskie parametry trakcyjne. Bieżnik ten, jak sama nazwa wskazuje, ma po obu stronach opony ułożony symetrycznie wzór i stosuje się go zwykle w oponach tańszego typu, jednak mimo tego cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość.

  • Bieżnik asymetryczny - Bieżnik ten charakteryzuje się tym, że po obu stronach opony ma całkowicie różniący się od siebie wzór. Lamelek na wewnętrznej stronie bieżnika jest nieco więcej i są zazwyczaj mniejsze od tych, znajdujących się na zewnątrz, co ma wpływ na lepsze odprowadzanie wody oraz skuteczniejsze hamowanie bądź przyspieszanie na mokrym asfalcie. Do atutów ogumienia z tego rodzaju bieżnikiem należy dodać również to, że równomiernie się on zużywa.

  • Bieżnik kierunkowy - Jest to rodzaj bieżnika, którego układ wygląda jak literka V lub U, a ich wewnętrzne rowki ułożone są do siebie symetrycznie po obu stronach opony, przez co zapewniają one bardzo dobrą stabilność podczas prowadzenia pojazdu oraz bardzo dobre właściwości odprowadzania wody, skuteczne hamowanie i zabezpieczenie przed wpadaniem w poślizg. Bieżnik kierunkowy stosuje się bardzo często w oponach zimowych. 

Czy istnieją opony bez bieżnika?

Odpowiedź na to pytanie brzmi, tak. Taki rodzaj opon określany jest mianem slicków i znany jest przede wszystkim kibicom sportów motorowych, ponieważ ten rodzaj opon stosowany jest w samochodach wyścigowych, które jeżdżą po torach z równą nawierzchnią.

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Pierwszym elementem, dzięki któremu możemy rozróżnić te dwa rodzaje opon, jest rodzaj mieszanki, która została użyta do ich budowy. Opony letnie są dużo twardsze przy niskich temperaturach, przez co podczas jazdy na nich w warunkach zimowych przyczepność auta będzie bardzo zła, zaś opony zimowe w warunkach odwrotnych będą zużywać się dużo szybciej ze względu na to, iż będą się mocno nagrzewać. Drugą sprawą różniącą opony zimowe od letnich jest rodzaj bieżnika w obu typach ogumienia, ze względu na fakt, iż w warunkach zimowych samochód musi przedzierać się przez bardzo duże ilości śniegu i błota i w związku z tym potrzebuje opon z mocno ponacinanym bieżnikiem, zaś w oponach letnich nie ma to większego znaczenia, ponieważ tam bieżnik odpowiada tylko za przyczepność i odprowadzanie wody. Zasadniczą różnicą jest także różnica w długości drogi hamowania, która w oponach letnich w warunkach zimowych jest dużo większa niż w oponach przeznaczonych do jazdy zimą. Wszystkie te czynniki mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na nasze bezpieczeństwo w związku z czym, musimy pamiętać o regularnej wymianie opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Firma Serwis Opon Krzysztof Rawinis oferuje szeroką gamę opon zarówno nowych jak i używanych oraz usługi wulkanizacyjne.

Podziel się