Materiał Partnera Przewóz ładunków do Skandynawii – jak przygotować ciężarówkę na zimę?

Przewóz ładunków do Skandynawii – jak przygotować ciężarówkę na zimę?

Przepisy drogowe obowiązujące w krajach skandynawskich różnią się od standardów przyjętych w Polsce. Pomimo że regulacje drogowe nie odbiegają znacząco od tych obowiązujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej, przewoźnicy powinny zapoznać się z wytycznymi. Sprawdźmy, jak wymogi muszą spełnić kierowcy ciężarówek poruszający się po Skandynawii w okresie zimowym, kiedy panują tam szczególnie trudne warunki pogodowe.

Jazda w okresie zimowym w Szwecji

Biorąc pod uwagę trudne warunki panujące na szwedzkich drogach, kierowcy mają bezwarunkowy obowiązek jazdy na oponach zimowych – dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Sezonzimówkowy” rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do 31 marca.

Samochody ciężarowe powyżej 3,5 ton muszą posiadać opony zimowe lub inną skuteczną formę ochrony, np. łańcuchy zapobiegające ślizganiu po oblodzonej nawierzchni lub ogumienie o grubej w strukturze bieżnika. W przypadku pojazdów z napędem na przednie koła konieczne jest założenie opon zimowych również na tylne osie.

W przypadku mniejszych pojazdów ciężarowych, o masie nieprzekraczającej 3,5 ton, można wykorzystać opony bez kolców bądź z kolcami. Aby mieć pewność, że opony są dobrze dobrane do typu pojazdu, warto skorzystać z usług sprawdzonego serwisu wulkanizacyjnego, takiego jak Orange Express s.c. Warto mieć na uwadze, że w niektórych szwedzkich miastach obowiązuje zakaz poruszania się na oponach kolcowanych.

Oczywiście, przepisy o ruchu drogowym pojazdów ciężarowych i osobowych obowiązują zarówno kierowców krajowych, jak i zagranicznych. W prawie szwedzkim obowiązuje ponadto przepis o minimalnej głębokości bieżnika - nie może być cieńszy niż 5 mm.

 Jazda w okresie zimowym w Norwegii

Przepisy drogowe w Norwegii są porównywalne do przepisów szwedzkich, z tą różnicą że pojazdy muszą być wyposażone w opony kolcowane. Początek sezonu “zimówek” zaczyna się najwcześniej w okręgach północnych – już od 15 października.

Jazda na oponach z kolcami jest dozwolona od 1 listopada do Wielkanocy. Przepisy drogowe przewidują także możliwość jazdy na kolcach poza sezonem, wtedy gdy warunki pogodowe uzasadniają taki model poruszania się pojazdem. Kierowcy mają także obowiązek przewożenia łańcuchów śniegowych dopasowanych do kół napędowych na ewentualną zmianę pogody.

Jazda w okresie zimowym w Danii

W odróżnieniu od Szwecji i Norwegii jazda na oponach zimowych nie jest w Danii obowiązkowa. Niemniej, profilaktyczna zmiana opon jest jak najbardziej wskazana. Opony okolcowane mogą być eksploatowane w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia, zaś łańcuchy przeciwślizgowe dozwolone są wyłącznie na ośnieżonych bądź oblodzonych drogach. 

Opracowanie:

Orange Express s.c.

Rumianek , Poznańska 6

Podziel się