Artykuł sponsorowany Co robić gdy samochód wpadł do rowu?

Co robić gdy samochód wpadł do rowu?

Wpadnięcie w poślizg albo uczestniczenie w potencjalnej kolizji może sprawić, że samochód trafi do rowu. Po pierwszej chwili po doznaniu szoku trzeba się uspokoić i przeanalizować, jak wygląda sytuacja. Czasami pojazd można spokojnie wyciągnąć z pomocą innego kierowcy, ale w skrajnych przypadkach albo na niebezpiecznym terenie konieczny będzie telefon do fachowców, którzy zadziałają szybko swoim sprzętem.

Jak wyciągnąć samochód z rowu samodzielnie?

Jeśli nie chcesz wzywać pomocy drogowej albo nie widzisz takiej potrzeby, możesz skorzystać z pomocy drugiego kierowcy. Będzie to możliwe, jeśli:

  • rów nie jest głęboki,
  • samochód utknął stosunkowo blisko drogi,
  • takie działanie nie będzie zagrażało niczyjemu życiu lub zdrowiu.

Do wyciągania samochodu niezbędna będzie mocna i długa lina lub taśma do holowania. Pojazd wyciągający powinien ustawić się przodem do auta, które ma być wciągane. Bieg wsteczny ma większą moc, niż pierwszy, dzięki czemu na maszynę będzie działała większa siła. Jeśli samochód wyciągający nie będzie w stanie ustawić się w sposób ułatwiający pracę, lepiej zadzwonić po pomoc drogową.

Kiedy oba samochody są już połączone liną albo taśmą, a kierowcy są gotowi do przystąpienia do wyciągania, trzeba pamiętać o technice. Specjaliści zalecają stosowanie strategii „na kołyskę”. Polega ona na ciągnięciu samochodu do momentu, aż zacznie lekko ustępować. Wtedy należy odpuścić i po chwili znowu zacząć ciągnąć. W ten sposób pod kołami powstaje więcej miejsca, a auto ma łatwiejszą drogę do pokonania. Dopiero po kilku próbach należy przeprowadzić faktyczną akcję wyciągania. W pobliżu nie powinni znajdować się gapie. Łatwo można stracić kontrolę nad samochodem, przez co osoby przebywające w zbyt bliskiej odległości mogą narazić się na urazy.

Kiedy zadzwonić po pomoc drogową?

Czasami samodzielne wyciągnięcie samochodu z rowu jest niemożliwe. Wtedy należy zadzwonić po pomoc drogową, na przykład po firmę AUTO LIGA. To najlepsze rozwiązanie, jeśli:

  • próby wyciągnięcia samochodu samodzielnie nie powiodły się,
  • w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby pomóc,
  • samochód wpadł do głębokiego rowu albo zbyt daleko od drogi,
  • auto znajduje się na niebezpiecznym i trudnym do opanowania terenie,
  • istnieje ryzyko większego uszkodzenia pojazdu podczas jego samodzielnego wyciągania.

Pomoc drogowa to bezpieczne rozwiązanie. Dysponuje specjalistycznym sprzętem, który ułatwi zadanie. Lepiej zdecydować się na nią i narazić się na koszty, niż ryzykować poważnymi usterkami czy nawet własnym zdrowiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas