Artykuł sponsorowany Holowanie niesprawnego samochodu - jak robić to dobrze?

Holowanie niesprawnego samochodu - jak robić to dobrze?

Nikt z nas nie chce znaleźć się w sytuacji, w której nasz samochód odmówi posłuszeństwa i  po prostu zepsuje się w trakcie naszej podróży. Niekiedy usterki nie wydają się trudne do usunięcia i po krótkim rozeznaniu, jesteśmy w stanie sami usunąć daną usterkę. Jednak czasami nie poradzimy sobie sami i musimy zadzwonić po znajomego, by nas wziął na hol.

Ale czy wiesz jak taki proces powinien przebiegać? 

Wyposażenie niezbędne do holowania zepsutego pojazdu

Do holowania niesprawnego samochodu potrzebujemy parę niezbędnych narzędzi. Pierwszym z nich jest lina, która musi dodatkowo spełniać prawne wymagania. do holowania samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t stosuje się linę o długości 4-6 m.

Kolejnym niezbędnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy, będący na wyposażeniu każdego samochodu osobowego.

Innym ważnym i wartym posiadania  elementem są kable rozruchowe, pozwalające odpalić zepsute auto.


Jak się przygotować do holowania samochodu?

 Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy zrobić podczas przygotowania pojazdu do holowania, to umieszczenie po lewej stronie tylnej szyby trójkąta ostrzegawczego. Warto także włączyć światła pozycyjne w wypadku niedostatecznej widoczności lub jazdy w złych warunkach pogodowych. Co ważne, będąc holowanym nie można włączać świateł awaryjnych, gdyż to może zdezorientować innych kierowców, a ponadto, jest to prawnie  zabronione!

Do mocowania liny, wykorzystuje się jedynie haki i uszy holownicze, specjalnie przeznaczone do holowania. Lina powinna być przyczepiona w sposób, nie dopuszczający do jej rozłączenia.

Zasady podczas holowania

Holowanie nie należy wcale do łatwych. Należy pamiętać, że obydwaj kierowcy muszą wykazać się wysokim poziomem skupienia podczas jazdy. W związku z tym, obydwaj muszą być trzeźwi! Ponadto, zaleca się, by w samochodzie holowanym znajdował się kierowca z większym doświadczeniem. Poza tymi podstawowymi zasadami, warto także nadmienić parę pozostałych:

● prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem,

● nie należy holować samochodu z automatyczną skrzynią biegów, gdyż grozi to poważną awarią,

● lina powinna cały czas być napięta, dzięki czemu nie dojdzie do gwałtownego pociągnięcia samochodu.

● w pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim – dwa układy.

Jeśli natomiast nie chcemy lub nie możemy holować naszego niesprawnego samochodu, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, świadczy tego typu usługi. Odpowiednim wyborem będzie firma Sprint Hol Autoholowanie Michał Zaręba, oferująca pomoc drogową i holowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas