Materiał Partnera Chemiczne czyszczenie filtra cząstek stałych

Chemiczne czyszczenie filtra cząstek stałych

Filtr cząstek stałych zwanych również filtrem DPF, jest podzespołem układu wydechowego, który odpowiada za obniżanie wartości emisji szkodliwych związków spalania, między innymi sadzy. Problemem jego konstrukcji jest jednak to, że przy braku wypalania nagromadzonych zanieczyszczeń podczas jazdy na dłuższych trasach, dochodzi do częstego uszkodzenia struktury. Wymiana filtra to zaś koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Wycinanie go w nowszych pojazdach karane jest – o czym należy pamiętać – wysokimi grzywnami! Jaka jest zatem alternatywa? Chemiczne czyszczenie!

Chemiczne czyszczenie filtra – na czym polega?

Sposobów czyszczenia filtra DPF jest wiele. Popularne są metody oparte o specjalne automaty, co wymaga demontażu podzespołu i oczekiwania nawet doby na czysty filtr, czy też te związane z wypalaniem cząstek stałych w warunkach warsztatowych – z użyciem specjalnego sprzętu oraz oprogramowania imitującego jazdę samochodu. Obie techniki mają jednak swoje poważne wady. Pierwsza jest inwazyjna, ponieważ wymaga demontażu, a przy tym jest stosunkowo czasochłonna. Druga zaś może nadwyrężać pracę silnika, przy tylko częściowym i niekontrolowanym wypaleniu sadzy… Obecnie zatem najlepszych, a przy tym trwającym mniej niż dwie godziny procesem, jest to oparte o wspomniane czyszczenie chemiczne. Pozwala ono skutecznie usunąć popiół, nagar olejowy, drobinki tlenku ceru, a także inne większe i mniejsze osady, bez rozbiórki, a także przy stosunkowo niskich cenach. Istotne jest jednak to, aby podejmować się takich usług w szeroko wyspecjalizowanych i nowoczesnych warsztatach, które dysponują odpowiednią dedykowaną aparaturą. Wiele nieuczciwych zakładów, proponuje bowiem chemiczne czyszczenie filtra DPF w oparciu o zwykłe myjki ciśnieniowe. Taki proces jest jednak tylko częściowo wydajny.

Kto powinien pamiętać o chemicznych czyszczeniu filtra DPF?

Chemiczne czyszczenie filtra DPF jest dedykowane dla wszystkich kierowców, których samochody wyposażone są w silniki wysokoprężne, a zatem według obowiązujących przepisów, muszą spełniać restrykcyjne normy dotyczące obniżania emisyjności spalin. W uniwersalnym ujęciu właściciele takich pojazdów, powinni decydować się na tego typu regenerację podzespołu, przynajmniej raz w roku. Rekomenduje się jednak dokonywać tego dwa razy w roku, a nawet co 3-4 miesiące. Proces, jak już wspomniano jest stosunkowo szybki oraz tani, dlatego warto dbać o wysoki stan techniczny filtra cząstek stałych, którego wymiana jest bardzo kosztowna…

Warto wiedzieć! Kierowcy, których pojazdy eksploatowane są na trasach miejskich oraz na średnich dystansach, powinni szczególnie zwrócić uwagę na usługi regeneracji filtra DPF. Jego stan techniczny określają również czujniki, które mogą wskazać zbliżające się ryzyko awarii poprzez kontrolkę „check engine”.

Gdzie udać się na czyszczenie filtra DPF?

Jeśli Twoje auto wymaga regeneracji filtra DPF, koniecznie zapoznaj się z niezwykle szeroką ofertą serwisową firmy AUTO-SERWIS RZĄŚNIA. Specjalizuje się ona bowiem m.in. w mechanice, elektromechanice, diagnostyce komputerowej, wulkanizacji, w prostowaniu felg, dynamicznej wymianie oleju w automatycznej skrzyni biegów, a nawet w usługach lawetowania i pomocy drogowej 24H! 

Opracowanie:

Podziel się