Materiał Partnera Komputerowa diagnostyka silników samochodowych

Komputerowa diagnostyka silników samochodowych

Kompetencje mechanika samochodowego uległy znacznemu rozszerzeniu w związku z tym, że coraz więcej pojazdów jest dziś wyposażonych w pokładowy komputer i elektroniczne podzespoły. Umiejętność podłączenia się do nich za pomocą specjalnego interfejsu oraz odczyt i analiza danych pozwala zdiagnozować problemy silnika, a następnie je usunąć. Ten typ diagnostyki stosuje się nie tylko do silnika, ale także systemu ABS czy przykładowo przepływomierza.

W jaki sposób przebiega diagnostyka

Osoba dokonująca analizy ma dostęp zarówno do danych danego silnika, jak i danych wyjściowych, typowych dla jego prawidłowego działania. Te drugie informacje są wskazane przez producenta samochodu. Rozbieżność pomiędzy dwoma typami informacji pozwala precyzyjnie określić problem, który zdecydował o zmianie pracy silnika. Diagnostyka komputerowa jest niezwykle wygodną i szybką metodą rozwiązywania problemów przede wszystkim dlatego, że nie wymaga ingerowania we wnętrze mechanizmu, a więc można uznać ją za nieinwazyjną, tłumaczą pracownicy serwisu ComCar.

Zalety diagnostyki komputerowej

Metoda komputerowej diagnostyki silnika wynikła z potrzeby szybszego naprawiania samochodu bez jego rozbierania. Jest ona korzystna także dla kierowcy, ponieważ nie wymaga wyłączania samochodu z użytku, a ponadto pozwala dokładnie wskazać przyczynę problemu. Metoda ta przyczyniła się do wyeliminowaniu z rynku nieuczciwych specjalistów, którzy próbowali zawyżyć koszty naprawy. Dziś nie jest to możliwe ze względu na precyzję działania komputera pokładowego oraz analiz, których dokonuje diagnosta. Okazuje się to również niezwykle użyteczne rozwiązanie przy okazji kupna samochodu używanego.

Kiedy należy zdecydować się na diagnostykę silnika?

Warto przeprowadzać diagnostykę komputerową samochodu przynajmniej raz w roku. Należy się na nią decydować przede wszystkim, kiedy dostrzeżemy spadek wydajności pracy silnika, większe spalanie oraz utratę mocy w trakcie jazdy. Powodem do zwrócenia uwagi na pracę auta są także świecące się kontrolki na desce rozdzielczej. Pomimo tego, że diagnostyka samochodu może wydawać się nieskomplikowana, nie zaleca się zaopatrywania samodzielnie w sprzęt do jej przeprowadzania oraz wykonywanie jej na własną rękę. Zmiana lub reset ustawień fabrycznych może doprowadzić bowiem do jeszcze większych problemów niż te, które spowodowane zostały awarią. Również samo kasowanie błędów w większości przypadków nie prowadzi do rozwiązania problemu.

Opracowanie:

Podziel się