Artykuł sponsorowany Jak założyć zakład krawiecki?

Jak założyć zakład krawiecki?

Być swoim własnym szefem to marzenie wielu. Pomysłów na biznes jest wiele, trzeba jednak dobrze zastanowić się, co przyniesie zysk. W obliczu ogromnej popularności rękodzieła, które dzięki mediom społecznościowym przeżywa druga młodość, warto zastanowić się nad założeniem własnego zakładu krawieckiego i sklepem internetowym z ręcznie robionymi produktami. W artykule radzimy, jak rozpocząć karierę w krawiectwie.

Warunki działania zakładu krawieckiego

Pod względem formalnym założenie zakładu krawieckiego nie różni się niczym od założenia każdej innej firmy handlowo usługowej. Nie ma też żadnych wymagań co do kwalifikacji właściciela lub właścicielki pracowni, jednak, aby odnieść sukces, trzeba zadbać o kilka kwestii. Jedną z nich jest to, czy będziemy szyć samodzielnie, czy też zatrudnimy profesjonalistów. Na tego rodzaju działalność zazwyczaj decydują się osoby, które lubią szyć i mają w tym kierunku pewne zdolności – zręczne dłonie, dobry gust – oraz wiedzę na temat mody i współczesnych trendów. Możemy jednak jedynie prowadzić zakład krawiecki, a szycie pozostawić wykwalifikowanym krawcowym. W zależności od tego, czy pracujemy samodzielnie, czy też z profesjonalistami, inaczej ustalimy zakres oraz zasięg naszej działalności.

Duże znaczenie ma przestrzeń do pracy. W początkowych etapach działalności, jeśli pracownia ma formę jednoosobowej firmy, możemy pracować w domu, potrzebne nam są bowiem jedynie stół oraz profesjonalna maszyna do szycia. Jeżeli jednak zatrudniamy pracowników, potrzebne nam będzie osobne pomieszczenie z odpowiednim wyposażeniem – w maszyny, ale też narzędzia i dodatki krawieckie.

Ostatnią rzeczą, o której musimy zadecydować, jest forma działalności. Możemy pracować stacjonarnie i przyjmować klientów w naszej pracowni lub też prowadzić sklep internetowy z naszymi produktami – oferować szycie na zamówienie i sprzedaż wysyłkową. W tym drugim przypadku dużą popularnością cieszą się szyte na zamówienie akcesoria; poduszki, pościel, dekoracje z materiału.

Sprawne funkcjonowanie pracowni

Kiedy pracownia jest gotowa, a wszystkie formalności dopełnione, możemy rozpocząć naszą działalność. Teraz sukces zależy od trzech czynników: umiejętności krawieckich, zaopatrzenia oraz liczby klientów. Dwa pierwsze warunkują ostatni, przy czym same są nierozerwalnie związane. Zakładając jednak, że nasze umiejętności są na wysokim poziomie, pamiętać musimy o wykorzystaniu odpowiednich materiałów. Oznacza to, że musimy uważnie sprawdzać ofertę hurtowni pasmanteryjnych. Zwróćmy uwagę, czy, tak jak na przykład Pasmatex, mają one w sprzedaży produkty czołowych polskich producentów.

Nawet najlepsza krawcowa nie będzie w stanie uszyć wytrzymałych ubrań czy akcesoriów, jeśli nici będą pękały, zamki zacinały, taśmy strzępiły, a gumy traciły elastyczność. Jakość materiałów decyduje o jakości produktów. Te natomiast wpływają na zadowolenie klientów, bez których pracownia krawiecka nie jest w stanie funkcjonować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas