Artykuł sponsorowany Jak zabarwić tkaninę na pożądany kolor?

Jak zabarwić tkaninę na pożądany kolor?

Nie ulega wątpliwości, że kolorowe tkaniny od wielu lat stosowane są nie tylko do szycia ubrań, ale również zasłon, pościeli i innych tekstyliów. Obecne techniki barwienia materiału różnią się jednak od tych stosownych sprzed lat i pozwalają na uzyskanie zarówno trwałego, jak i przede wszystkim atrakcyjnego koloru. Jak skutecznie zabarwić tkaninę na pożądany kolor? Podpowiadamy!

Jak farbować tkaniny?

Farbowanie tkanin wymaga zastosowania specjalnych barwników, a także metod barwienia, które muszą być dostosowane do rodzaju konkretnego materiału. Najbardziej podatne na farbowanie są tkaniny naturalne, takie jak wiskoza, poliamid, bawełna oraz len, ale również istnieje możliwość zafarbowania dzianin, denimu, pokryć tapicerki, a nawet skóry. Niemniej jednak farbowanie tkanin, takich jak len czy jedwab wymaga zastosowania szczególnej ostrożności przed obawą o uszkodzenie delikatnej struktury materiału. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sztucznych tkanin, gdzie w momencie farbowania, barwnik może nie przeniknąć przez ich włókna, a tym samym spowodować nierównomierne i nieestetyczne rozłożenie się koloru.

Niestety w przypadku barwienia tkanin w warunkach domowych może również zdarzyć się, że nieodpowiednio dopasowane barwniki do tkaniny mogą spowodować jej zniszczenie, dlatego też dobrym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnych farbiarni. Gwarantuje to nie tylko odpowiednie dobranie stężenia barwnika pozwalającego na uzyskanie pożądanego koloru, ale również dostosowanie środków do konkretnego włókna, które zapewnią ochronę nawet bardzo delikatnych materiałów przed zniszczeniem.

Jakie są metody barwienia tkanin?

  • Barwienie bezpośrednie - w szczególności stosowane jest do farbowania włókien, tkanin i dzianin, ale z powodzeniem sprawdzi się także do barwienia różnego rodzaju skór, m.in. welurowych, cielęcych lub licowych. Barwienie bezpośrednie gwarantuje wysokiej jakości trwałość i intensywność koloru, niemniej jednak metoda ta nie sprawdzi się w przypadku farbowania tkanin sztucznych, ponieważ kolor nie wnika w ich włókna.
  • Barwienie reaktywne - przede wszystkim stosowane jest do barwienia włókien celulozowych, jedwabiu oraz wełny. Popularność tej metody w szczególności wynika z tego, że producenci barwników dążą do tego, aby spełniały one niezbędne wymogi ekologiczne. Z racji tego, niektóre firmy zajmujące się profesjonalnym barwieniem tkanin takie jak farbiarnia Bilo w Łodzi posiadają w swojej ofercie ekologiczne środki do farbowania materiału, a także stosują nowoczesne metody, które zapewniają trwałe efekty, jednocześnie będące przyjaznym dla środowiska naturalnego procesem.
  • Barwienie pigmentowe - najczęściej wykorzystywane jest do barwienia naturalnych włókien, takich jak poliamid, wiskoza, bawełna i len. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na uzyskanie zarówno jednolitego koloru, jak i oferuje możliwość stworzenia oryginalnych wzorów zwiększających atrakcyjność wizualną tkanin.
  • Barwienie kwasowe - wykazuje bardzo silne działanie nadające materiałom nie tylko walorów estetycznych, ale również w zależności od zastosowanego efektu, mogą one wykazywać wzmocnioną odporność na działanie promieni słonecznych lub kontaktu z wodą. Barwienie kwasowe głównie przeznaczone jest do farbowania wełny i jedwabiu, ale wykorzystywane może być także do barwienia skóry, papieru, kosmetyków i tuszu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas