Materiał Partnera Jak prawidłowo rozpocząć przygodę z maszyn do szycia?

Jak prawidłowo rozpocząć przygodę z maszyn do szycia?

Kiedyś umiejętność szycia przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Obecnie ogólna dostępność produkowanej masowo odzieży czy możliwość korzystania z usług krawieckich sprawiają, że mało kto zajmuje się szyciem na własny użytek. W ostatnich latach uległo to jednak zmianie, coraz więcej osób bowiem zgodnie z  tendencją zero waste stara się samodzielnie przerabiać odzież, a niekiedy nawet tworzyć ją od podstaw.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Szycie w domu wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu. Główną cechą domowych maszyn do szycia jest przy tym ich uniwersalny charakter. Możemy dzięki nim uszyć zarówno firany czy inne dekoracyjne wyroby, jak i ubrania i akcesoria z materiału. W sprzedaży dostępne są rządzenia o rozmaitych funkcjach, czego dowodem jest szeroka oferta firmy Sintex, dystrybutora wysokiej jakości przemysłowych i domowych maszyn do szycia. Przy zakupie bierzmy pod uwagę nie tylko parametry samego urządzenia, ale też warunki – gwarancję oraz możliwość serwisowania. Warto skorzystać też z usługi regulacji maszyny do szycia, o czym więcej powiemy w dalszej części artykułu. Pierwszy krok to jednak wybór sprzętu. Tu warto kierować się konkretnym celem, do jakiego zamierzamy wykorzystać maszynę do szycia.

Często spotykanym typem są maszyny domowe zmechanizowane. Posiadają one od kilku do kilkunastu ściegów, a do tego charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Ich atutem jest ponadto niska cena, która ma znaczenie szczególnie w przypadku osób początkujących, podobnie jak prosta i intuicyjna obsługa. Sprawdzą się podczas szycia lekkiego, krawieckich poprawek czy skracania spodni. Szybkie i precyzyjne szycie zapewniają skomputeryzowane maszyny do szycia w domu. Tu pracą urządzenia sterujemy za pomocą specjalnego pokrętła lub ekranu LED. Ich cena jednak mieści się w przedziale od około 1300 do 6500 złotych. Do prac na lekkich, cienkich tkaninach najlepsze będą natomiast overlocki oraz coverlocki. Hafciarki domowe przeznaczone są do haftowania obrusów, serwet czy ubrań, jak wskazuje też ich nazwa.

Pierwsze kroki w nauce szycia

Szycie może być przyjemnym i użytecznym zajeciem, jednak jego nauka wymagać od nas będzie cierpliwości i zaangażowania. Czeka nas wiele pracy, nim będziemy w stanie wykroić i uszyć sukienkę czy spodnie. Zacznijmy jednak od początku, czyli przygotowania sprzętu. Nim przystąpimy do pracy, konieczna będzie regulacja maszyny do szycia. Tu mogą jednak pojawić się trudności dotyczące między innymi:

  • pętelkowania i plątania nitki,
  • zrywania nitki,
  • przepuszczania ściegu,
  • uciekania materiału spod stopki,
  • różnej gęstości szycia.

Warto zatem powierzyć to zadanie specjalistom, którzy dobrze znają budowę i zasadę działania maszyn do szycia. Często mieści się to w zakresie usług sklepu prowadzącego sprzedaż sprzętu krawieckiego.

W nauce szycia pomocny będzie internet, gdzie nie brakuje poradników, instrukcji oraz filmów, z których możemy poznać podstawy. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie naszej przygody z amatorskim krawiectwem jest ćwiczenie na kartce papieru – początkowo bez nitki, jedynie poprzez trafianie igłą w linie, a później nawleczoną maszyną poprzez wykonanie na kartce dowolnych przeszyć po liniach. Następny krok to przeszywanie linii oraz wzorów na kawałku materiału, gdzie staramy się szyć po śladzie. Kiedy to już opanujemy, możemy przejść do nauki mocowania ściegów i ryglowania.

Opracowanie:

Sintex Mariusz Sosnowski

Poznań , Albańska 10

Podziel się