Materiał Partnera Jak działają wytwornice pary?

Jak działają wytwornice pary?

Para wodna jest medium o wysokiej temperaturze i wilgotności, którego właściwości wykorzystuje się w wielu procesach produkcyjnych oraz w niektórych czynnościach domowych. Za pomocą pary można skuteczniej prasować tekstylia oraz efektywnie czyścić i dezynfekować różne powierzchnie. Do produkcji tego medium służą wytwornice pary. Dowiedz się, jak działają te urządzenia.

Rodzaje i budowa wytwornic pary

Wytwornica pary jest urządzeniem, które – zgodnie z nazwą – służy do wytwarzania pary z wody pod wpływem czynnika grzewczego. Chociaż efekty jej pracy przypominają, te generowane przez kocioł parowy, oba urządzenia różnią się od siebie istotnym szczegółem. Jest nim palenisko, które stanowi integralny element każdego kotła. W wytwornicy nie ma takiego elementu, a woda jest podgrzewana do osiągnięcia momentu pary za pomocą palników zewnętrznych lub grzałek elektrycznych. W pierwszym przypadku charakteryzuje się ona budową wodnorurową i jest wyposażona w długą wężownicę. Jest ona najważniejszym elementem urządzenia i właśnie w niej dochodzi do ogrzania i przetworzenia wody w parą wodną. W wytwornicach elektrycznych znajduje się kocioł na wodę, w którym medium jest doprowadzane do wrzenia. Inne elementy, które mogą wchodzić w skład wytwornicy, to: elektroniczny panel sterowania, rura odprowadzania pary, zbiornik na płyn odkamieniający czy czujniki zabezpieczające przed przegrzaniem.

Zasada działania wytwornicy pary

Zadaniem wytwornicy pary jest przekształcanie wody – medium o ciekłym stanie skupienia – w medium gazowe, czyli parę. Do osiągnięcia tego efektu jest niezbędne podgrzanie wody do temperatury wrzenia i nasycenia ciśnienia. Jest to temperatura, w której para wodna osiąga ciśnienie równe otoczeniu. Określa się je ciśnieniem pary nasyconej. Stworzenie takich warunków sprawia, że woda paruje w całej swojej objętości, a praca urządzenia jest efektywniejsza. Do podgrzania wody wykorzystuje się specjalne palniki, zazwyczaj zasilane płynnym paliwem lub grzałki zasilane energią elektryczną. W pierwszych woda jest podgrzewana w wężownicy za pomocą gorących spalin. W drugich, wykorzystywanych np. w żelazkach czy odkurzaczach parowych, doprowadzenie wody do wrzenia następuje w zbiorniku. Jego solidna budowa sprzyja też gromadzeniu pary wodnej aż do uzyskania odpowiedniego ciśnienia. W nowoczesnych urządzeniach jest to nawet ponad 10 barów. Wytwornice pary często są też nazywane szybkimi ze względu na to, że podgrzanie wody do momentu przekształcenia w parę następuje w nich w kilka minut.

Zastosowanie wytwornic pary

 

Para wodna jest wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu, usług, a także w gospodarstwie domowym. W domach są nią zasilane odkurzacze parowe, myjki do glazury czy żelazka i prasowalnice. Modele urządzeń, jakie oferuje firma OMB Group, znajdują też zastosowanie w profesjonalnych szwalniach i prasowalniach. Montuje się je również w łaźniach parowych.

Znacznie szerszy zakres zastosowań oferuje przemysł. W zakładach produkcyjnych są stosowane urządzenia o dużej mocy, wyposażone w wężownice i ogrzewane palnikami gazowymi lub olejowymi. Korzystają z nich przemysł drzewny, spożywczy, chemiczny, budowlany i wiele innych dziedzin.

Podziel się