Artykuł sponsorowany Nowoczesne metody czyszczenia elewacji obiektów zabytkowych

Nowoczesne metody czyszczenia elewacji obiektów zabytkowych

Dobór właściwej metody czyszczenia elewacji jest niezwykle istotny, gdyż może zaważyć na ostatecznym wyglądzie obiektu. Nic więc dziwnego, że wybór sposobu czyszczenia i konserwacji obiektów zabytkowych jest tak ważny. Różnorodność nowoczesnych technik pozwala dobrać odpowiednią metodę do różnego typu elewacji. W zależności od czyszczonego podłoża można zdecydować się na metodę suchą lub mokrą.  

W przypadku czyszczenia i konserwacji obiektów sakralnych, przystąpienie do działania musi być poprzedzone wykonaniem analizy oraz kontaktem z konserwatorem zabytków. Dzięki analizie wiadomo dokładnie jak duże są zabrudzenia. Konserwator natomiast oceni, czy  planowana metoda nie uszkodzi zabytkowej elewacji. Z jakich metod czyszczenia można wybierać?

Wodne metody czyszczenia elewacji

Obecnie największą popularnością cieszy się metoda czyszczenia hydrodynamicznego. W najprostszym przypadku wystarczy użyć wody, która rozpuszcza i likwiduje zanieczyszczenia oraz sole. Niestety podczas standardowego mycia wykorzystuje się duże ilości wody, która wnika w ściany. Z tego powodu, mycie elewacji nie może odbywać się zimą i w czasie przymrozków. Lepsze efekty uzyskać można przy wykorzystaniu wody ogrzanej, co pozwala usunąć tłuste zabrudzenia. Powstała para rozmiękcza i usuwa powierzchniowe nawarstwienia organiczne i mieszane. Metoda ta pozwala skrócić znacząco czas pracy, ale pod wpływem temperatury mogą powstać na powierzchni rysy i pęknięcia. W celu zwiększenia skuteczności mycia wodą, strumień można poddać działaniu ciśnienia do 230 bar, wykorzystując agregaty ciśnieniowe. Zasadne jest również użycie dodatkowych detergentów. Należy jednak pamiętać, ze w tej sytuacji spływająca w trakcie czyszczenia woda musi być odprowadzona do kanalizacji. 

Czyszczenie elewacji na sucho

Do najpopularniejszych metod suchych należy oczyszczanie powierzchni ścierniwem podawanym w strumieniu powietrza pod ciśnieniem. Kształt i wielkość ścierniwa dobiera się w zależności od rodzaju i stanu podłoża. Intensywność czyszczenia można regulować ciśnieniem powietrza. Czyszczenie na sucho jest szybkie i skuteczne, ale może być niebezpieczne, gdyż  niektóre elementy rzeźbiarskie lub krawędzie detali mogą ulec zniszczeniu. Bezpieczniejszą metodą jest tzw. gumkowanie, czyli natryskiwanie na elewację pod małym ciśnieniem bardzo drobnego pudru pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Przy tej metodzie elewacja pozostaje sucha, a związki kwasowe zawarte w zabrudzeniach nie przenikają do podłoża i nie uszkadzają go.

Profesjonale firmy,  takiej jak Zakład sztukatorski renowacja obiektów zabytkowych Domaniecki W. specjalizujące się w czyszczeniu i konserwacji zabytków sakralnych stosują zwykle metody mieszane. Ich zastosowanie wymaga wiedzy i umiejętności, stąd warto dokładnie przeanalizować firmy z rynku i wybrać najlepszą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas