Materiał Partnera Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?

Obrazy i rzeźby z dawnych epok są narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, co ma wpływ na ich wygląd. Z biegiem czasu obrazy mogą blaknąć, a rzeźby się kruszyć, co jest naturalnym procesem. Żeby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem przeprowadza się konserwację zabytków. Takiemu zabiegowi można poddać nie tylko starodawne dzieła sztuki, ale także współczesne zdobycze malarstwa, rzeźbiarstwa czy architektury.

Czym jest konserwacja dzieł sztuki?

Wiele osób myli konserwację z renowacją, a są to dwa różne pojęcia. Renowacja polega na odtworzeniu brakującego lub uszkodzonego fragmentu dzieła, aby zachowało ono pierwotny kształt. Konserwacja natomiast ma za zadanie zabezpieczyć przedmiot przed procesem degradacji, nie naruszając jednocześnie jego pierwotnej struktury. Na rynku dostępnych jest wiele środków do samodzielnej konserwacji, jednak nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może bezpowrotnie zniszczyć dzieło, dlatego to zadanie należy powierzyć profesjonalistom. Firmy takie jak St.Art Sławomir Makal korzystają z bezpiecznych technik i środków do konserwacji, które odpowiednio zabezpieczą dzieło sztuki, nie narażając go na uszkodzenie.

Po co przeprowadza się konserwację zabytków?

Dzieła wybitnych malarzy, rzeźbiarzy czy architektów stanowią dziedzictwo kultury, którego w żaden sposób nie można odzyskać ani podrobić. Często takie zabytki powstały wiele epok temu i mają dużą wartość historyczną, dlatego tak ważne jest zachowanie ich w nienaruszonym stanie. Konserwacja dzieł sztuki ma na celu:

  •  zatrzymanie procesu degradacji,

  •  zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym,

  • ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych,

  • zachowanie dzieła w pierwotnej formie na jak najdłuższy czas.

Konserwacja to złożony proces przebiegający w kilku etapach. Praca ta wymaga precyzji oraz doświadczenia, aby dobrać najmniej obciążające dla dzieła środki i metody konserwacji.

Jak przebiega konserwacja dzieł sztuki?

Konserwacja może być przeprowadzona w sposób chemiczny lub mechaniczny. Zwykle zabieg ten polega na usunięciu wierzchniej warstwy dzieła, aby przywrócić mu pierwotny kształt. W tym celu przy użyciu technik konserwacyjnych pozbywa się z powierzchni obrazu lub rzeźby kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą niekorzystnie wpływać na teksturę dzieła. Wykorzystuje się również specjalne środki chemiczne oraz promienie rentgenowskie, aby usunąć mikroorganizmy i nagromadzone nieczystości. Po oczyszczeniu dzieła zabezpiecza się je preparatami ochronnymi, które nie uszkadzają tekstury zabytku i chronią go przed wyblaknięciem czy skruszeniem.

Opracowanie:

St.Art Sławomir Makal

Lublin , Królowej Jadwigi 6 lok. 7

Podziel się