Artykuł sponsorowany Renowacja obrazów – jak to robią profesjonaliści?

Renowacja obrazów – jak to robią profesjonaliści?

Obrazy już od wieków zdobią ściany naszych domów i wielu innych obiektów. Nie zawsze jednak czas bywa dla nich łaskawy. Wraz z upływającymi latami kolory dzieł sztuki bledną, na obrazach pojawiają się zanieczyszczenia lub nawet drobne uszkodzenia. Mimo wszystko nie musimy z tego powodu żegnać się z ulubionym malowidłem. Wystarczy, że oddamy je do renowacji, a doświadczeni konserwatorzy sprawią, że odzyska ono dawny wygląd. W jaki sposób pracują specjaliści?

Konserwacja obrazów- na czym polega?

Konserwatorzy dzieł sztuki w czasie ich renowacji kierują się dwoma podstawowymi zasadami. Jedną z nich jest zasada minimalnej interwencji, która mówi o tym, że do renowacji danego obrazu należy używać jak najmniej środków konserwatorskich, które wykazują jakikolwiek wpływ na tkankę malowidła. Z kolei druga zasada- odwracalności interwencji- mówi o tym, że konserwator powinien pracować w taki sposób, by w każdej chwili móc usunąć skutki swoich działań i przywrócić obraz do pierwotnego stanu. Jak informuje specjalista z firmy St. Art. – konserwacja malowideł zawsze ma charakter zachowawczy. Specjalista nie uzupełnia wówczas brakujących fragmentów obrazu, a jedynie usuwa z niego zabrudzenia i dokłada wszelkich starań, by malowidło jak najdłużej zachowało kondycję, w której aktualnie się znajduje. Jeżeli zaś zachodzi konieczność uzupełnienia brakujących fragmentów dzieła, działania konserwatorskie poszerzają się o rekonstrukcję. Zadaniem konserwatora jest wybranie takiej metody rekonstrukcji, która idealnie wpasuje się w styl całego obrazu. Doświadczeni fachowcy potrafią odrestaurować malowidło tak dobrze, że różnica w użytych materiałach jest praktycznie nie do wychwycenia gołym okiem.

Z jakimi problemami warto zwrócić się do konserwatora?

Nie warto spisywać na straty starych, oryginalnych malowideł na płótnie. Odnowiony obraz możemy wyeksponować w domu lub sprzedać. Usługi konserwatorskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gdyż coraz więcej osób- zamiast wyrzucać rodzinne antyki i pamiątki- decyduje się podarować im drugie życie. Z jakimi uszkodzeniami obrazów najczęściej spotykają się konserwatorzy? Do specjalistów zgłaszają się osoby z malowidłami, na których pojawiły się przebarwienia, zarysowania lub inne uszkodzenia mechaniczne. Zdarzają się także obrazy z widocznymi ubytkami farby lub takie, gdzie barwnik rozwarstwił się tworząc nieestetyczne plamy. Konserwatorzy często spotykają się również z rozerwanym płótnem obrazu. Dzięki ich specjalistycznej wiedzy i dużemu doświadczeniu, znaczną część malowideł udaje się odrestaurować. Zdarzają się jednak przypadki, że koszt usługi konserwatorskiej znacząco przewyższa wartość obrazu. W takim wypadku nie opłaca się podejmować działań rekonstrukcyjnych, chyba że malowidła przedstawia dla zleceniodawcy dużą wartość sentymentalną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas