Materiał Partnera Co wchodzi w zakres kompleksowych zabiegów konserwacyjnych budynków?

Co wchodzi w zakres kompleksowych zabiegów konserwacyjnych budynków?

Prace konserwatorskie obejmujące poszczególne budynki zabytkowe to szereg specjalistycznych czynności wykonywanych zarówno w części wewnętrznej obiektu, jak i na jego elewacji. Związane z tym profesjonalne zabiegi konserwacyjne to możliwość nie tylko odświeżenia wyglądu poszczególnych elementów konstrukcji, ale też przywrócenia jej odpowiedniego stanu technicznego.

Nietypowe dekoracje

Zdobienia, jakie znajdują się na obiektach zabytkowych to bardzo trudne w renowacji elementy. Przeprowadzane prace konserwatorskie związane są nierzadko np. ze sztukaterią, czyli dekoracyjnymi ornamentami czy gzymsami wykonanymi z gipsu i składającymi się z wielu niewielkich części. Zebrana dokumentacja i przeprowadzone przez fachowców ekspertyzy pozwalają przywrócić doskonały wygląd zarówno sztukaterii zewnętrznych, jak i tych znajdujących się w środku budynków. Nierzadko znajdują się one na fasadzie, która także podlega wszelkiego rodzaju zabiegom konserwacyjnym.

Przeprowadzanie prac konserwatorskich na elewacjach obiektów klasyfikowanych jako zabytki to jedna z czynności realizowanych przez specjalistyczną firmę Marka Głogowskiego. Fachowcy będą w stanie zadbać o wszelkiego rodzaju detale architektoniczne, co oznacza nie tylko renowację sztukaterii, ale także znajdujących się na elewacji rzeźb czy innych zdobień. Dzięki temu znacząco zwalniany jest proces degradacji oryginalnych elementów zabytkowego obiektu, a także przywracany jest mu jego właściwy wygląd oraz stan techniczny.

Pełen zakres prac konserwatorskich

Zabiegi konserwacyjne przy budynkach zabytkowych nie należą do łatwych. Oprócz wspomnianych wcześniej nietypowych elementów warto wyróżnić także polichromię. To specjalistyczna ozdoba malarska, która składa się z wielu barw i bywała najczęściej umieszczana na ścianach, choć w wielu zabytkach można ją znaleźć również na sufitach czy podniebieniach sklepień. Do zabiegów konserwacyjnych zalicza się także odświeżanie polichromii w każdym wydaniu, co obejmuje nawet wyjątkowe grupy rzeźbiarskie dekorowane właśnie za pomocą tej metody.

Profesjonaliści zadbają też o wygląd elementów metaloplastycznych, a przywrócenie dawnej świetności obejmuje również wnętrza zabytkowych obiektów. Niekiedy należy je kompleksowo odświeżyć, co obejmuje prace konserwatorskie związane z renowacją ścian, ale też posadzek czy stropów. Warto w przypadku realizacji tego typu zleceń zaufać wyłącznie doświadczonym specjalistom, którzy wykonają wszelkiego rodzaju zabiegi konserwacyjne w sposób profesjonalny oraz gwarantujący przywrócenie zabytku do świetnego wyglądu.

Podziel się