Artykuł sponsorowany Jakie symptomy mogą wskazywać, że dziecko cierpi na ADHD?

Jakie symptomy mogą wskazywać, że dziecko cierpi na ADHD?

W obecnych czasach praktycznie każdy chociaż raz spotkał się z tematem ADHD. Powszechnie znane są także podstawowe objawy tego zaburzenia. ADHD zazwyczaj pojawia się u dzieci, jednak zdarza się, że dotyka również osoby dorosłe. Z wiekiem objawy mogą ustąpić niemal całkowicie, ale aby tak się stało, kluczowe jest odpowiednie leczenie. Czym tak dokładnie jest ADHD? Jakie symptomy i zachowania dziecka powinny Cię zaniepokoić?

Czym jest ADHD?

ADHD to skrót od angielskiej nazwy Attention-Deficit Hyperactivity Disorder oznaczającej w języku polskim zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 jest to zaburzenie hiperkinetyczne, charakteryzujące się zaburzeniami zachowania i emocji. Przyczyny wystąpienia ADHD u dziecka mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Wpływ mogą mieć również urazy okołociążowe. Jest to jedno z najczęściej występujących u dzieci zaburzeń. Warto też podkreślić, że znacznie częściej na ADHD cierpią chłopcy.

Najczęstsze objawy ADHD

Symptomy ADHD u dzieci można podzielić na trzy podstawowe kategorie – nadruchliwości, nadmierna impulsywności oraz zaburzenie koncentracji uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego też w każdym przypadku objawy mogą mieć różne nasilenie. Z tego powodu dziecko zawsze musi przejść dokładne badania u specjalisty, aby potwierdzić diagnozę. A więc jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność i skłonić do wizyty u lekarza? Do najczęściej występujących objawów ADHD można zaliczyć m.in.:

  • nadpobudliwość psychoruchową,
  • problemy z utrzymaniem koncentracji,
  • ciągłą ruchliwość,
  • gadatliwość, 
  • impulsywność,
  • łatwe rozpraszanie się pod wpływem bodźców zewnętrznych,
  • zaburzenia snu,
  • trudności w kontaktach z rówieśnikami
  • napady złości, a nawet agresja.

Z badań wynika, że objawy ADHD najbardziej nasilają się w wieku 6-9 lat. To czas gdy rozpoczyna się szkoła i konieczne jest podporządkowanie się wielu zasadom, co dla dzieci z ADHD stanowi wyzwanie.

ADHD a leczenie

W przypadku zdiagnozowania ADHD u dziecka kluczową rolę w leczeniu zaburzenia odgrywa podjęcie odpowiedniej terapii. Ta musi być dopasowana nie tylko do objawów i ich nasilenia, ale też wieku dziecka. W Warszawie pomoc dzieciom zmagającym się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej oferuje Fundacja Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka. Podczas zajęć i warsztatów prowadzonych przez doświadczonych specjalistów dzieci uczą się, jak radzić sobie ze swoimi emocjami oraz innymi symptomami związanymi z ADHD. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas