Artykuł sponsorowany Jak zadbać o ciągłość zasilania w serwerowni?

Jak zadbać o ciągłość zasilania w serwerowni?

Prawidłowe działanie wszystkich sprzętów komputerowych w serwerowni uzależnione jest w głównej mierze od zapewnienia mu ciągłości zasilania. W razie nagłej awarii elektrycznej, nawet krótkotrwałej, urządzenia często wymagają ponownej konfiguracji. W najgorszym razie dochodzi do usterek urządzeń. Na szczęście można temu zapobiegać. Ale w jaki sposób? Dowiedz się więcej.

Dlaczego zachowanie ciągłości zasilania jest ważne?

Przede wszystkim warto sobie zdawać sprawę z tego, że przerwa w dostarczaniu prądu wpływa na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, a nie tylko jednego lub dwóch działów.

Obecnie systemy IT są na tyle rozbudowane, że działają w oparciu o szereg powiązanych ze sobą urządzeń, takich jak systemy backupu, macierze, serwery itd. W przypadku tak zaawansowanych rozwiązań informatycznych brak zasilania wiąże się więc z przerwaniem wszystkich procesów. Konsekwencją tego mogą być problemy z przywróceniem ich do stanu pierwotnego.

Producenci i projektanci współczesnego oprogramowania nie zakładają możliwości przerwania ciągłości zasilania energią elektryczną. Serwerownia musi więc spełniać określone wymagania. Natomiast poprawne zaprojektowanie obwodów energii elektrycznej w pomieszczeniu komputerowym to praca dla doświadczonego projektanta.

Wykorzystanie agregatu prądotwórczego

Zewnętrzny generator prądu używany jest zazwyczaj w przypadku długotrwałego zaniku dostaw energii elektrycznej. Jak wyjaśnia ekspert z Serwerownie.com.pl, to rozwiązanie alternatywne dla UPS-ów, które podtrzymują urządzenia komputerowe tylko przez około 10-30 minut.

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem składającym się z silnika spalinowego sprzężonego z generatorem prądowym. Uruchamia się w momencie zaniku dostaw prądu, zwykle po około 5 minutach od chwili zaniku zasilania.

Systemy przełączania

System przełączania może wchodzić w skład systemów UPS lub stanowić osobny moduł. Jego rolą jest „zwodzenie” odbiorników prądu. Chodzi o to, by te odbiorniki nie były w stanie wykryć, że energia pochodzi z innych źródeł (akumulatory, agregat).

W poprawnie zaprojektowanym systemie przełączania sam czas przełączenia musi być krótki, aby nie doszło do samoistnego restartu sprzętu IT.

Monitorowanie akumulatora

Akumulatory są niezbędne do podtrzymania zasilania w serwerowni komputerowej. Inwestycja w dobrej jakości akumulatory to już połowa sukcesu. Równie ważne jest monitorowanie, czy stan naładowania akumulatorów jest odpowiedni. Co jakiś czas należy rozładowywać akumulatory (w sposób kontrolowany) i ponownie je załadowywać. Należy je wymieniać co 4-6 lat.

Filtrowanie zakłóceń

Jednym z zadań współczesnych systemów podtrzymania energii jest filtrowanie zakłóceń rozchodzących się w sieciach energetycznych.

Efekty przepięć, a zwłaszcza krótkie impulsy, bywają niebezpieczne dla urządzeń IT. Co więcej tego rodzaju zaburzenia są w stanie przenikać przez filtry i tłumiki oraz docierać do modułów zasilania serwerów, by następnie przechodzić do układów elektronicznych sprzętu. Ma to negatywny wpływ na kondycję dysków oraz na pamięć komputerów.  Ważne jest więc oczyszczanie energii elektrycznej z różnego typu zakłóceń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas