Materiał Partnera Dlaczego sieci komputerowe są ważne niemal w każdej w firmie?

Dlaczego sieci komputerowe są ważne niemal w każdej w firmie?

Sieci komputerowe zwykle kojarzą się z dużymi firmami lub wielkimi korporacjami. Jednak obecnie nawet niewielkie firmy, w których na komputerach pracuje zaledwie kilka osób, mogą dzięki nim znacznie usprawnić swoją pracę. Sieć komputerowa daje możliwość wymiany informacji między różnymi urządzeniami. W miarę rozwoju firmy, taka sieć staje się wręcz niezbędna.

Krótka historia sieci komputerowych

Sieci komputerowe to stosunkowo niedawny wynalazek. Pierwsze sieci pojawiły się pod koniec lat ‘60 ubiegłego wieku. Do tego momentu różne urządzenia były od siebie odizolowane. Obecność pierwszych sieci była szczególnie cenna dla pracowników amerykańskich ośrodków badawczych, którzy dzięki nim mogli szybko i sprawnie dzielić się informacjami. Nieco później amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności stworzyła sieć, którą można uznać za pierwowzór współczesnej sieci Internet.

Dlaczego sieci komputerowe są tak ważne?

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie, sieć komputerowa znacznie usprawnia pracę - nawet w małej firmie. Dzięki niej możliwy jest szybki przepływ informacji, niezbędny do efektywnej pracy i zapewnienia ciągłości procesów biznesowych. Sieci umożliwiają wymianę, a także przetwarzanie i zabezpieczanie wrażliwych danych. Dzięki nim każdy dział ma możliwość komfortowej i szybkiej pracy. Sieci komputerowe dają również możliwość szybkiej, bezprzewodowej obsługi urządzeń biurowych, np. drukarek.

Sieci komputerowe w firmie - o czym warto pamiętać

Aby sieci komputerowe działały bezproblemowo, konieczna jest ich odpowiednia instalacja i odpowiednie zabezpieczenia. Instalacją powinna się zająć profesjonalna firma z doświadczeniem, będąca na bieżąco z wiedzą o nowych technologiach.

Inną rzeczą, o której warto pamiętać, jest awaryjny zasilacz UPS. Dzięki niemu, w przypadku przerwy w zasilaniu, będzie możliwa jeszcze przez pewien czas praca na innych urządzeniach, co umożliwi zapisanie postępów pracy i zapobiegnie nagłemu wyłączeniu komputerów. Firmowa sieć bezprzewodowa koniecznie musi być zapezpieczona dobrym hasłem. Warto pamiętać również o programie antywirusowym, który ochroni komputery i sieć przed złośliwym oprogramowaniem.

Zaawansowane sieci komputerowe z firmą Ratio

Jeśli planujesz instalację sieci komputerowych w swojej firmie, wybierz do tego specjalistów w dziedzinie informatyki, na przykład firmę Andrzej Pstrusiński Ratio. Przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od 1994 roku, co jest dowodem na profesjonalizm i dużą wiedzę. Firma zajmuje się nie tylko tworzeniem sieci komputerowych. W ofercie Ratio znajdziemy również: pomiary lan, pomiary sieci WiFi, pomiary dynamiczne, spawanie światłowodów, systemy backupu.

Opracowanie:

Ratio Andrzej Pstrusiński

Kraków , Friedleina 4-6 lok. 122

Podziel się