Artykuł sponsorowany Czym jest i z jakich elementów składa się system komunikacji beziskrowej?

Czym jest i z jakich elementów składa się system komunikacji beziskrowej?

Jeżeli można pokusić się o wskazanie jednej z najbardziej charakterystycznych form komunikacji radiowej, to zdecydowanie będzie nią system łączności beziskrowej. O wyjątkowości rozwiązania świadczą przede wszystkim czynniki takie jak stopień zaawansowania technologicznego poszczególnych komponentów oraz miejsca zastosowania. Co zatem warto wiedzieć o tej technologii i gdzie szukać kompleksowego doradztwa w tym zakresie?

Gdzie wykorzystuje się łączność beziskrową?


Już sama nazwa może wskazywać na to, iż mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem, w którym wyznacznikami jakości i wydajności są przede wszystkim względy bezpieczeństwa. System ten przeznaczony jest do stosowania w trudnych warunkach przemysłowych, czyli m.in. w podziemnych zakładach górniczych oraz innych miejscach, gdzie wymaga się łączności alarmowej. Technologia z powodzeniem może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wybuchu metanu lub pyłu węglowego oraz w obiektach, w których stykamy się ze znacznie zwiększonym poziomem hałasu, podwyższonym zasoleniem czy odstającą od normy wilgotnością.

Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą głównie o możliwości zagwarantowania łączności alarmowej pomiędzy załogą zakładu pracy a dyspozytorem, choć oczywiście może być traktowane jako standardowy system łączności telefonicznej. Radiotelefony beziskrowe stosowane są również w zakładach koksowniczych, chemicznych, petrochemicznych oraz innych charakteryzujących się wysokim stopniem zagrożenia wybuchowego II grupy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jak zbudowany jest system?


Radiotelefony beziskrowe zazwyczaj instalowane są w formie komunikacji stacjonarnej i stanowią bardzo rozbudowaną sieć urządzeń. Inne wyposażenie znajduje się na stanowisku dyspozytora, a inne przeznaczone jest do obsługi przez załogę. Urządzenia dzieli się zatem na stacyjne oraz dołowe. W pierwszej grupie znajdują się m.in. stojaki liniowe wyposażone w centralę telefoniczną i system zasilania, stojaki separacji iskrobezpiecznej i zasilania buforowego, a także manipulatory dyspozytorskie. Pracownicy korzystają natomiast z iskrobezpiecznych telefonów przesyłowych oraz programowalnych sygnalizatorów rozgłoszeniowych.

Biorąc pod uwagę odpowiedzialność związaną z zaprojektowaniem i zamontowaniem systemu radiokomunikacji tego typu, zadania podjąć mogą się jedynie najbardziej doświadczeni specjaliści. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Alfa, która dzięki umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w skali kraju. W ramach ciekawostki warto również wspomnieć o tym, iż komunikacja beziskrowa może odbywać się za pomocą urządzeń mobilnych. Doskonały przykład stanowią tutaj radiotelefony przenośne pracujące w standardzie DMR i P25.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas