Materiał Partnera Charakterystyka i zalety wideofonów

Charakterystyka i zalety wideofonów

Dom powinien zapewniać swoim mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego większość Polaków nie oszczędza na solidnych zabezpieczeniach drzwi i dobrych ogrodzeniach posesji. Takie bariery skutecznie zapobiegają wtargnięciu osób, które chciałby dostać się do nas siłą. Jak jednak zabezpieczyć się przed tymi intruzami, którzy używają podstępu?

Ewolucja systemów kontroli dostępu

W dużych miastach od wielu lat niemal wszystkie budynki mieszkalne wyposażone są w podstawowe systemy kontroli dostępu, czyli domofony – zauważa nasz rozmówca z warszawskiej firmy EMTECH.

Zanim codziennością stały się telefony komórkowe, domofon był jedynym sposobem poinformowania o przybyciu w gości do osoby mieszkającej np. na siódmym piętrze wieżowca. Dzięki niemu gospodarz mógł porozmawiać z osobą stojącą przed klatką i otworzyć drzwi wejściowe za pomocą przycisku, bez konieczności wychodzenia z mieszkania.

Jednak weryfikacja głosowa gości odwiedzających budynek nie zawsze okazywała się wystarczająca. Plagą polskich blokowisk stali się złodzieje i oszuści, podający się przez domofon za listonoszy lub roznosicieli ulotek. Zwiększeniu kontroli nad tym, kogo wpuszczamy do budynku, służą wideofony.

Czym jest wideofon?

Wideofon, tak samo jak domofon, umożliwia zdalną komunikację między mieszkaniem, a drzwiami wejściowymi do budynku wielorodzinnego lub furtką czy bramą domu jednorodzinnego oraz zdalne otwieranie drzwi bądź bramy. Różnica między tymi dwoma rozwiązaniami polega na sposobie identyfikacji osoby stojącej na zewnątrz – wideofon pozwala nam ją zobaczyć.

Najważniejsze elementy systemu z wideofonem to panele wewnętrzny i zewnętrzny. Panel wewnętrzny, za pomocą którego domownicy odbierają połączenie, może posiadać słuchawkę lub głośnik, guzik otwierania drzwi oraz ekran LCD, na którym można zobaczyć gościa, który próbuje się dostać do środka, co jest najważniejszą zaletą wideofonu.

Panel zewnętrzny, nazywany także wejściowym, posiada przycisk przywoławczy, za pomocą którego gość sygnalizuje swoje przyjście oraz wbudowaną funkcję interkomu. Niektóre modele posiadają kamery, inne natomiast pozwalają na połączenie systemu z kamerą umieszczoną w pobliżu, która dzięki temu może mieć jeszcze większe pole widzenia.

Wideofon – nie tylko dla mieszkańców miast

Nowoczesne systemy kontroli dostępu nie są oczywiście rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla mieszkańców wielkich aglomeracji. Na montaż wideofonu coraz częściej decydują się właściciele domów jednorodzinnych, położonych z daleka od miasta. Tutaj również wymagane jest przecież bezpieczeństwo.

Kolejną zaletą instalacji wideofonu z panelem umieszczonym na ogrodzeniu wolnostojącej posesji jest ułatwione otwieranie furtki czy bramy. Dzięki zdalnemu systemowi nie musimy kłopotać się wychodzeniem z domu w deszczu i śniegu, a samo powitanie i przyjmowanie gości przebiega szybko i sprawnie.

Na koniec warto wspomnieć, że najnowsze domofony i wideofony posiadają wiele dodatkowych, niezwykle praktycznych funkcji, jak np. sterowanie oświetleniem ogrodowym i innymi urządzeniami, obsługującymi posesję.

Podziel się