Materiał Partnera
Najczęściej wykonywane zabiegi pielęgnacyjne u zwierząt domowych

Najczęściej wykonywane zabiegi pielęgnacyjne u zwierząt domowych

Nasi domowi ulubieńcy, aby zachować pełnię zdrowia, sił i energii potrzebują regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, niezależnie od wieku czy rasy. Ich częstotliwość i rodzaj należy dostosować do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne ułatwiają dbanie o codzienną higienę psa czy kota oraz pozwalają zachować mu dobrą kondycję. Zobacz, jak dbać o swojego pupila, aby był zdrowy i szczęśliwy.

Czesanie

Czesanie dotyczy przede wszystkim zwierząt długowłosych. Koty o długiej sierści posiadają dużą ilość podszerstka, który sprzyja powstawaniu kołtunów - aby tego uniknąć niezbędne jest regularne czesanie. Wpływa ono również na samopoczucie kota, gdyż jest mu zdecydowanie chłodniej w upalne dni. Ponadto koci włos staje się lśniący i pięknie się prezentuje, a my nie musimy się męczyć z linieniem naszego pupila i wszechobecną sierścią w naszym domu. Warto jest przyzwyczaić kota do czesania już od najmłodszego wieku, a zabieg ten wykonywać delikatnie, gdyż zazwyczaj nie jest to lubiana przez koty czynność.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku psów. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnemu u zwierząt możemy pozbyć się martwego włosia, kurzu i brudu. Czesanie psów ma istotne znaczenie, gdyż nie potrafią one tak dobrze pielęgnować swojej sierści, jak koty. Warto wspomnieć, iż czesanie ma wpływ na ukrwienie skóry psa, gdyż działa podobnie jak masaż.

Kąpanie

Najważniejsze jest, aby pamiętać o wyborze odpowiedniego kosmetyku do kąpieli – musi być on przeznaczony tylko dla zwierząt, uwzględniając ich rasę, wiek, długość sierści oraz specjalne potrzeby. Zwróćmy też uwagę, aby nie kąpać zbyt często naszych pupili, gdyż doprowadzić to może do niszczenia naturalnego tłuszczu ochronnego oraz wysuszenia skóry – informuje specjalista z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie. Częstotliwość kąpieli zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju sierści i warunków, w których przebywa, dlatego najlepiej jest kąpać psa mając na względzie jego indywidualne potrzeby.

Koty są czyściochami – zdecydowanie bardziej dbają o czystość swojego futerka niż psy, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie potrzebują kąpieli. Niestety jest to dla nich czynność ogromnie stresująca i nieprzyjemna, dlatego warto ograniczyć ją do minimum oraz podejść do niej w profesjonalny sposób.

Obcinanie pazurów

Zwierzęta, które przebywają głównie w domu narażone są na przerost pazurów, dlatego bardzo ważne jest ich regularne obcinanie. Ze względu na umiejscowione wzdłuż pazura naczynia krwionośne, zabieg ten należy wykonywać precyzyjnie i delikatnie. Obcinanie pazurów w przypadku kotów jest ważne szczególnie dla tych starych i schorowanych, które nie są w stanie odpowiednio same o nie zadbać.

Higiena uszu i oczu

Uszy i oczy naszych pupili są bardzo delikatne i często narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego należy o nie dbać w szczególny sposób używając specjalistycznych preparatów. Zaniedbanie w tym względzie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego powinniśmy regularnie przemywać oczy i uszy naszych ulubieńców, szczególnie jeśli zauważymy zbierającą się w nich wydzielinę. Wtedy ważne jest również, aby skonsultować stan zdrowia zwierzaka z lekarzem weterynarii.

Podziel się