Materiał Partnera Tort okolicznościowy – czym kierować się przy wyborze smaku?

Tort okolicznościowy – czym kierować się przy wyborze smaku?

Tradycyjny, delikatny krem czy awangardowa kompozycja - wybór odpowiedniego smaku tortu wiąże się z wieloma dylematami organizatorów imprezy. Wynika to z faktu, że tego typu słodkość jest serwowana dla każdego uczestnika spotkania –w związku z czym powinna – przynajmniej w minimalnym stopniu – sprostać ich smakowym oczekiwaniom. Przeczytaj, jakie masy w tortach okolicznościowych są najpopularniejsze oraz na co warto zwrócić uwagę przed złożeniem zamówienia u cukiernika.

Słodka klasyka – najpopularniejsze smaki tortów

Co prawda smak tortu uzależniony jest od wielu czynników: charakteru i stylu imprezy, pory roku, cen składników czy też od preferencji kulinarnych, niemniej jednak od wielu lat, branża cukiernicza odnotowuje powtarzalność bazowych smaków. Są to przede wszystkim:

  • czekoladowy – najbardziej popularny smak, idealnie komponuje się z wkładką malinową, cytrynową lub kawową,
  • orzechowy – nieco cięższy i droższy od czekoladowej opcji, niemniej jednak doskonale łączy się z dodatkiem alkoholu,
  • śmietankowy – najbardziej neutralny ze wszystkich smaków ze względu na lekkość i możliwość łączenia z innymi smakami,
  • waniliowy – wybierany przez miłośników delikatnej słodkości,
  • owocowy – w szczególności popularny w miesiącach wakacyjnych.

Smak tortu - pamiętaj o dzieciach i alergikach

Tort okolicznościowy to jedyne ciasto, którego powinien skosztować każdy, obecny na imprezie gość. W związku z tym, jeszcze przed złożeniem zamówienia w cukierni warto zastanowić się nad dwoma kwestiami:

  • Czy wśród uczestników spotkania znajdować się będą dzieci? – jeśli tak, to w masie tortowej nie powinien być wyczuwalny alkohol. Dodatkowo -  w takim przypadku – lepiej postawić na lekkie, smakowe kompozycje, które lepiej się sprawdzą niż na przykład mocno kawowe masy.
  • Czy wśród gości są osoby, cierpiące na alergie pokarmowe? – co prawda istnieje szereg składników uczulających, niemniej jednak najczęściej są to: orzechy, gluten, mleko laktozowe, miód oraz truskawki.

Dzięki temu, że uwzględnimy preferencje smakowe wszystkich uczestników spotkania – goście poczują się wyjątkowo i będą z sentymentem wspominać imprezę.

Pamiętaj o elemencie zaskoczenia

Wyjątkowy tort okolicznościowy powinien w pewnym stopniu zaskoczyć gości. Ważne jest zatem zlecenie wykonania zamówienia profesjonalnej firmie, działającej w branży wyrobów cukierniczych np. Cake Love, której właścicielką jest Marta Paron. Przedsiębiorstwo nie tylko oferuje artystyczne zdobienia słodkości, ale także dopasowuje ofertę do indywidualnych potrzeb klienta i – nierzadko – doradza w kwestii wyboru smaku. Warto zaznaczyć, że coraz popularniejsze staje się dodanie do masy tortowej nutki innego smaku, takiego jak np. oreo, ferrero, marchewka czy dynia. 

Podziel się