Materiał Partnera Ciasta, ciastka, ciasteczka

Ciasta, ciastka, ciasteczka

Jeśli się dobrze zastanowić, to bez ciast i tortów nie możemy się obejść. Przynajmniej raz w tygodniu, na weekend pieczemy lub kupujemy ciasta, a bez tortu nie obędą się urodziny, chrzciny, czy wesele. Czy święta bez puszystego sernika będą udane? A wielkanocne mazurki, choć niezbyt smaczne, dadzą się zastąpić lukrowanym barankiem? Na makowiec z bakaliami, ślinka się zbiera na samą myśl, a marcinki z masą orzechową to hit sezonu. Tak to wszystko tradycja, była, jest i będzie, ku uciesze naszych kubków smakowych.

Endorfiny

Cukier, podobno taki niezdrowy, działa na naszą psychikę jak najlepsze psychotropy. Uwalniające się podczas spożywania sernika, czy tortu, endorfiny - hormony szczęścia, koją nerwy i polepszają samopoczucie.

Świetna zabawa, to nie zawsze alkohol, ale właśnie słodkie ciasta i desery.

Niech naukowcy twierdzą, że słodkie jedzenie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, tylko, że właściwie jaki? Można zrozumieć szkodliwe działanie soli na nerki, a i to w dużych ilościach, ale cukier? Wapienna woda mineralna ma więcej przeciwskazań niż cukier, bo kumuluje kamienie.

Oczywiście nie można z niczym przesadzać, najlepiej zachować umiar, także ze słodyczami. Nie należy jednak popadać w panikę, że się utyje, czy popsują się zęby. Nie tylko od słodyczy się tyje, a i na zęby też czyha wiele innych zagrożeń.

Jeśli więc zbliża się weekend, drogie gospodynie domowe, to pora udać się do cukierni, na przykład Sweet Dreams i wybrać choćby małe ciastka, by w niedzielę przy kawie, całą rodziną pobyć razem.

Ponieważ coraz więcej ludzi zwraca uwagę na zdrowie, na jedzenie, na desery bez białego cukru rafinowanego, bez jaj, bez glutenu, cukiernia oprócz tradycyjnych deserów i ciast oferuje słodkości wege. Są nie mniej pyszne, a nawet bardziej, ze względu na ciekawe, kiedyś egzotyczne składniki. Może warto spróbować nowych smaków.

Historia tortów

Sam tort urodzinowy ma raptem 200 lat, jednak jego tradycja sięga starożytności. Wyrabiano go wtedy z ciasta chlebowego z dostępnymi dodatkami, takimi jak: świeże i suszone owoce, bakalie czy miód.

Nasi przodkowie nadawali tortom kształt koła, gdyż, jak wierzyli, okrąg jest symbolem cykliczności życia oraz sił natury.

Natomiast zwyczaj zdmuchiwania świeczek pochodzi prawdopodobnie z wierzeń ludowych, kiedy to modlono się nad ogniskami wierząc, że dym zabiera ze sobą modlitwę i marzenia w górę, do Boga. Dlatego pewnie przed zdmuchnięciem świeczek  na torcie trzeba pomyśleć życzenie.

Stworzenie prawdziwego tortu przypisuje się Włochom, którzy zresztą do dziś słyną z wyrafinowanych deserów przeróżnego typu. Do Polski torty trafiły w 1518 r. właśnie z Włoch, za sprawą królowej Bony.

Jak widać torty to wiekowa tradycja, którą, podobnie jak szampanem w sylwestra, trzeba uczcić ważne w naszym życiu uroczystości a w dzisiejszych czasach cukiernicy potrafią stworzyć takie cuda, że dodatkowo można nacieszyć oczy. Są to niejednokrotnie dzieła sztuki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas