Artykuł sponsorowany Produkcja mięsa na kebab

Produkcja mięsa na kebab

Kebab to tradycyjne tureckie danie, które występuje również w wersji kuchni Fushion. Co to oznacza? Mianowicie to, iż potrawy te w innych kulturach są przerabiane i dopasowywane do przyzwyczajeń żywienia danej ludności. Przykładem są kebaby w Polsce, które tworzone są zarówno w tradycyjny sposób, jak i z dodatkami naszej rodzimej kuchni. Niezależnie jednak czy skusimy się na kebab turecki, kebab po polsku, po meksykańsku czy grecku, ważne by był on stworzony z wysokiego jakościowo mięsa. Poznaj zatem tajniki produkcji mięsa kebabowego.

Selekcja zwierząt do uboju

Proces tworzenia mięsa na kebab rozpoczyna się już od hodowli zwierząt. Producenci mięs współpracują bowiem tylko z rolnikami, którzy gwarantują swoim stadom wysokiej jakości pasze, premiksy, mieszanki witaminowe oraz pełną opiekę weterynaryjną. Nie każda krowa mięsna, kura czy też owca bądź koza może zatem trafić w ubojni z przeznaczeniem na mięso kebabowe. Wbrew mitom jest to bowiem wysokiej klasy produkt, który przechodzi złożone testy jakościowe.

Testy mięsa i jego selekcja

Kolejny etap przygotowania mięsa kebabowego to jego selekcja w ubojni. To wtedy dana partia wołowiny, drobiu czy baraniny musi przejść przez złożony proces badań laboratoryjnych. To właśnie specjalista od analiz higieny i żywienia weryfikuje dziesiątki czynników, określając jakość mięsa. Cały proces uboju musi spełniać również określone normy, jeśli chodzi o technikę przygotowania wyrobów, w tym wykrwawiania zwierząt. Żaden proces nie jest przypadkowy, a do dalszej sprzedaży wędruje tylko mięso wolne od patogenów, zarazków, bakterii oraz skażeń.

Warto podkreślić także, że polskie ubojnie rezygnują z uboju rytualnego, który według tradycji jest ważnym elementem tworzenia mięsa na kebab. Nie ma on nic wspólnego z gwarancją lepszej jakości wyrobów. Ubój rytualny, co należy podkreślić, ma bowiem charakter religijny.

Wstępna obróbka mięsa oraz jego marynowanie

Po zakupie mięsa od ubojni producent mięs do kebabu przystępuje do wstępnej obróbki. Musi ona odpowiadać restrykcyjnym normom HACCP oraz GMP i GHP. Istotne są powtórne, niezależne badania jakościowe w laboratoriach. Po pozytywnym przejściu analiz mięso jest zaś dokładnie oczyszczane oraz cięte. Dopiero wtedy przekazywane jest do dalszego obrobienia.

Pocięte kawałki mięsa są przede wszystkim zatapiane w swoistych kąpielach w przyprawach. Są to specjalnie wyselekcjonowane aromatyczne i egzotyczne przyprawy, które sprowadza się z Turcji, Meksyku, Maroka, Azji oraz Ameryki Południowej. Najlepsi producenci unikają przy tym wykorzystania dużej ilości konserwantów, barwników oraz innych sztucznych uszlachetniaczy. Obniża to długość terminu spożycia danej partii mięsa po sprzedaży, ale zapewnia wyższej klasy produkt. Dobre mięsa bez trudu rozpoznawane są przez konsumentów. Restauracje, bary szybkiej obsługi i bary typu kebab chętnie zamawiają zatem mięso do kebabu od firmy DANPOL MEAT FOOD, która stawia właśnie na najwyższą jakość wołowiny, drobiu czy też baraniny.

Formowanie i pakowanie

Kolejnym etapem produkcji mięsa na kebab jest nadziewanie specjalnego rusztu kawałkami mięsa to momentu utworzenia swoistego kokonu. Jest on dodatkowo wypełniany mięsem mielonym tak, by po uklepaniu, ściśnięciu, foliowaniu i zamrożeniu utworzona została jedna wielka całość. Większość producentów tworzy paczki ważące około 10 kilogramów. Warto przy tym wiedzieć, że sama obróbka jest wykonywana w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Przechowywanie zaś wymaga wprowadzania wyrobu w szok termiczny w temperaturze -38 stopni. Po przejściu szoku paczki są umieszczane w chłodniach i w nich muszą być transportowane wprost do lokali gastronomicznych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas