Artykuł sponsorowany Poznaj sekrety dobrej pizzy

Poznaj sekrety dobrej pizzy

Pizza to jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dań na świecie, mające ogromną rzeszę wiernych fanów. Niewiele jest potraw, które zrobiło tak globalną karierę jak ten przysmak pochodzący z Neapolu. Wpływa na to między innymi fakt, że jest to danie stosunkowo łatwe do przyrządzenia, a różnorodność jego odmian sprawia, że każdy smakosz może stworzyć pizzę dopasowaną do swoich indywidualnych upodobań. Jest jednak kilka elementów, bez których nie obejdzie się żadna dobra pizza.

Postaw na cienkie ciasto

Niewątpliwie najważniejszym elementem pizzy jest ciasto, gdyż od dobrze przygotowanego ciasta zależy czy nasza pizza będzie smaczna i udana, bo to właśnie ono stanowi jej bazę, na którą położymy dowolne dodatki. Nie da się jednak ukryć, że współczesne wersje tego dania, różnią się od pizzy z XIX w. i w tym zakresie dotyczy to również ciasta. Jednakże przeglądając menu polskich pizzerii, takich jak Pizza Expert Adrian Backiel, możemy zauważyć nawiązanie do włoskiej tradycji, gdyż pomimo wielu modyfikacji tego dania, najchętniej kupowana przez polskich smakoszy jest doskonała tradycyjna pizza włoska na cienkim cieście. Oczywiście wybór odpowiedniego spodu jest kwestią gustu. Nie da się jednak ukryć, że jeśli chcemy poczuć smak najbardziej zbliżony do oryginalnej pizzy to powinniśmy wybierać tę wykonaną na pysznym, cienkim i sprężystym cieście, gdyż nie bez powodu mówi się, że prawdziwa włoska pizza to ta na cienkim, chrupiącym cieście, które nie ugina się pod ciężarem składników. Warto przy tym pamiętać, że cienkie ciasto to mnóstwo zalet, takich jak:

  • jest niesamowicie chrupiące, co sprawia, że jedzenie włoskiego specjału staje się jeszcze przyjemniejsze dla twoich zmysłów,
  • cienkie ciasto pozwoli zjeść więcej kawałków pizzy, a po skończonym posiłku będziemy czuć się lżej,
  • cieńsze ciasto to mniej kalorii.

Zadbaj o odpowiednie dodatki

Dodatki, które najchętniej pojawiają się na pizzy to temat rzeka. O ile tradycyjna pizza włoska przewiduje maksymalnie 3-4 składniki, o tyle międzynarodowa społeczność fanów pizzy, zarówno w ilości, jak i rodzaju dodatków, ograniczona jest tylko przez własną wyobraźnię. Niezaprzeczalnie pizza Margherita jest wciąż najpopularniejszą wersją tego dania, ale z badań rynku wynika, że ulubionymi dodatkami Polaków są pomidory, pieczarki, szynka, salami, cebula, papryka, oliwki, kukurydza, owoce morza oraz różnego rodzaju sosy. Oprócz margherity, chętnie sięgamy po americanę (z kurczakiem, pieczarkami i kukurydzą), hawajską (z szynką i ananasem), pepperoni (z pikantną kiełbaską) oraz capricciosę (z szynką i pieczarkami). Warto przy tym pamiętać, że pizza nie musi być niezdrowa i tucząca, gdyż, oprócz cienkiego ciasta, także dodatek dużej ilości warzyw: brokułów, papryki, cebuli, szpinaku, rukoli, pomidorów lub kukurydzy, nie tylko dostarcza cennych witamin, białek i wapnia, ale również likopenu, czyli silnego antyoksydantu zawartego w pomidorach. Nie należy jednak przesadzać z ilością składników, gdyż podczas pieczenia pizzy obowiązuje zasada oszczędności. Nie nakładamy też zbyt wielu mokrych i tłustych dodatków, szczególnie pieczarek lub nieodparowanego sosu, ponieważ wilgoć może podczas pieczenia wsiąkać w ciasto, które w efekcie stanie się miękkie, maziste i bardziej "ugotowane" niż chrupiące.

Pieczenie pizzy to sztuka

Pizza należy do potraw, które można przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Niemniej jednak danie z piekarnika ma zdecydowanie inny, co nie znaczy gorszy, smak niż na przykład pizza z pieca przygotowana przez specjalistów. Nie da się ukryć, że danie to najlepiej udaje się w opalanym drewnem, specjalnie do tego celu przeznaczonym piecu. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to czy pieczemy pizzę w piecu czy też w domowym piekarniku, główną rolę odgrywa tu właściwy dobór temperatury i czasu pieczenia. Podstawowa zasada brzmi: pizzę pieczemy krótko, w bardzo wysokiej temperaturze (minimum 250 stopni Celsjusza). Im cieńszy spód, tym temperatura powinna być wyższa, a czas pieczenia krótszy.

Liczba fanów pizzy nie maleje, a wpływ na to ma niewątpliwie różnorodność kompozycji tego dania, która sprawia, że za każdym razem może ona smakować inaczej. Dodatkowo o jej popularności może świadczyć fakt, że na jej cześć ustanowiono Święto Pizzy, które 9 lutego obchodzi się w Polsce, Rosji i Włoszech, zaś w Wielkiej Brytanii odbywają się one 1 lipca, a z kolei w Brazylii Dzień Pizzy przypada na 14 lipca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas