Artykuł sponsorowany Kolendra, kaffir i chili, czyli bajeczne smaki kuchni tajskiej

Kolendra, kaffir i chili, czyli bajeczne smaki kuchni tajskiej

Kuchnia tajska to bogactwo smaków i aromatów, którego nie da się pomylić z niczym innym. Charakterystyczne nuty przypraw i ziół unoszący się znad parującego woka nieomylnie prowadzą nas na rajskie plaże i zatłoczone uliczki tajskich miast. Bez czego dania kuchni tajskiej okażą się smutnymi podróbkami, a nie bajkową podróżą w krainę kulinarnej rozpusty?

Smaki Tajlandii

Kuchnia tajska jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie i nic w tym dziwnego, skoro jest tak różnorodna i bogata w smaki niespotykane nigdzie indziej. Tajskie przysmaki powstały w tyglu kulturowym między Birmą, Kambodżą, Laosem i Malezją, a także pod bardzo silnym wpływem kuchni chińskiej. Zaowocowało to niezwykłą mieszanką smaków, faktur i kolorów, których jest pełno kuchni tajskiej. Klasyczny posiłek każdego Taja składa się z porcji ryżu lub makaronu, sałatki ze świeżych warzyw, lekkiej zupy i czegoś w rodzaju curry – taki zestaw gwarantuje, że nikt nie będzie chodził głody. Tajlandia, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, dzieli się na cztery główne regiony, z których każdy może pochwalić się swoją własną praktyką kulinarną oraz unikalnymi specjałami. 

Odtworzenie ich na własną rękę w domu jest możliwe, choć wymagające zdobycia odpowiednich składników, które są niezbędne do uzyskania bajecznego smaku zupy tom kha czy aromatycznego curry. Warto też wybrać się do dobrej restauracji tajskiej serwującej klasyczne dania z tego odległego regionu, aby zapoznać się, jak te potrawy powinny smakować. Limonka z Łodzi to dobry adres, bo szefem kuchni jest rodowity Tajlandczyk, więc posiłek zabierze nas w prawdziwą kulinarną podróż. A kiedy nie mamy ochoty wychodzić nigdzie to można zamówić tajskie jedzenie na wynos i delektować się pysznymi potrawami pod kocem i przy ulubionym serialu. 

Enigmatyczny kaffir i… trawa w zupie

Wizyta w restauracji tajskiej z pewnością rozbudzi w apetyt na więcej, także warto wiedzieć jak odtworzyć ulubione smaki w domowych warunkach. Kuchnia tajska to przede wszystkim różnego rodzaju zupy i sosy zawierające mięso, warzywa lub tofu, a to wszystko solidnie doprawione ziołami oraz przyprawami. Wyjątkowy smak curry daje:

  • Limonka, liście kaffiru, trawa cytrynowa, bazylia cytrynowa – to nieodzowne składniki, które muszą znaleźć się w każdym daniu kuchni tajskiej; to właśnie one nadają tak charakterystyczny, cytrusowy posmak, który jest nieodzowny, aby uzyskać pełną harmonię smaków; nadają kwasowość potrawom.
  • Chili, imbir (najlepiej galangal) – oba składniki są nieodzowne do uzyskania smaku ostrego,
  • Sos rybny lub ostrygowy – Tajowie praktycznie nie używają soli, tak więc jest to jedyny sposób, aby uzyskać smak słony w daniach z kuchni tajskiej; nadaje charakterystyczny posmak, a przy tym jest znacznie zdrowszy niż klasyczna sól.
  • Cukier palmowy – uzyskiwany z soku palm rosnących w krajach azjatyckich, najczęściej jest to palma kokosowa. Ma charakterystyczny smak i aromat, którego trudno szukać w cukrze białym czy brązowym; można go kupić w postaci bryłek lub granulek.

Wszystkie te przyprawy i dodatki mają jeden nadrzędy cel: zbudować harmonijny, subtelny, acz głęboki smak potraw kuchni tajskiej. Można używać ich w różnych kombinacjach, ale trzeba zadbać o to, aby w potrawie znalazły się wszystkie z podstawowych pięciu smaków. Słodycz musi łączyć się ze słonym, kwaśny z ostrym, a to wszystko powinno zostać podlane nutką goryczy. Dzięki temu kuchnia tajska jest tak smaczna, a kubki smakowe szaleją na jej punkcie. Taka filozofia gotowania ma swoje korzenie w chińskiej kulturze i odnosi się do harmonii, do Yin i Yang, które tylko dobrze zbilansowane zapewniają szczęście i dobrobyt.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas