Artykuł sponsorowany Fenomen pierogów. Dlaczego je uwielbiamy?

Fenomen pierogów. Dlaczego je uwielbiamy?

Każdy obcokrajowiec w mieszkający w Polsce wie czym są pierogi i niejednokrotnie już je jadł. To sprawia, że pierogi są jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni polskiej na całym świecie. Wśród naszych rodaków spotkać można chyba samych zwolenników tego dania. Na samą myśl burczy w brzuchu i cieknie ślinka. Co jest w nich nadzwyczajnego? Dlaczego tak bardzo kochamy pierogi?

Smak dzieciństwa

Niewątpliwie pierogi kojarzą nam się z wizytą u babci, która w ulubionym fartuszku stała w kuchni i lepiła je, by sprawić radość swoim wnukom i dzieciom. Pierogi były równe i wypełnione po brzegi aromatycznym, pysznym farszem. Prawda, że tak było? Wspomnienia przetrwały do dziś. Wielu z nas pamięta ten smak bardzo dokładnie, dlatego też żadne inne pierogi nie mogą konkurować z tymi z dzieciństwa. Ich delikatny smak sprawia, że stają się przysmakiem uwielbianym przez dzieci i od najmłodszych lat znajdują się w ich jadłospisie. To jeden z powodów, który stanowi o wyjątkowości tej polskiej potrawy. Kojarzy nam się z błogim czasem i osobą, która je robiła – babcią czy mamą. Ich zaangażowanie i serce wkładane w lepienie pierogów odzwierciedla wyjątkowy smak.



Od koloru do wyboru

Dużym atutem jest różnorodność tego dania. Najpopularniejsze, czyli ruskie z ziemniakami i białym serem, wcale nie pochodzą z Rosji. Wywodzą się natomiast z Rusi Czerwonej, rejonu obejmującego południowo-zachodnią Ukrainę i południowo-wschodnią Polskę. Ten rodzaj ręcznie lepionych pierogów, które znajdziemy w menu Wytwórni wyrobów garmażeryjnych Małgorzaty Kupskiej zdobyły nagrodę Polskiego Producenta Żywności, za swój smak, wygląd i wykonanie. Połączenie kapusta i grzybów tworzy farsz szczególnie używany w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jest to jedna z flagowych potraw polskiego wigilijnego stołu. Pierogi z mięsem także mają wielu zwolenników. Odpowiednio przyprawione wypełnienie sprawia, że na talerzu ląduje kilka lub w przypadku łasuchów, kilkanaście sztuk. Chcąc urozmaicić to danie, w pierogach zamyka się również szpinak, owoce, takie jak truskawki, jagody czy wiśnie, a także słodki farsz serowy.

Klucz do sukcesu

Jak mówi ekspert z Wytwórni wyrobów garmażeryjnych we Wrocławiu, najważniejszym składnikiem w pierogach jest ciasto. Miękkie, delikatne, o odpowiedniej grubości. Zwarte, ale nie za twarde. Dlatego ważna jest kontrolowanie ilości dodawanej do niego mąki. Każda gospodyni ma swoją własną recepturę, której nie chce zdradzić. Trzymany w tajemnicy stanowi sekret, by nie powielać przepisu, który zawsze gwarantuje sukces w postaci wyśmienitego smaku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas