Materiał Partnera Dania kuchni polskiej sprawdzonym sposobem na obiad i nie tylko

Dania kuchni polskiej sprawdzonym sposobem na obiad i nie tylko

Znane polskie przysłowie mówi: ,,cudze chwalicie, swego nie znacie’’. W dużym stopniu to powiedzenie odnosi się również do kulinarnego świata. Chociaż możemy fascynować się kuchnią azjatycką czy śródziemnomorską, sprawdzone krajowe potrawy sprawdzą się w każdej sytuacji. Dlatego też wiele lokali gastronomicznych nieustannie serwuje swym klientom wyśmienite tradycyjne dania, które zaspokoją głód i dodadzą potrzebnej energii.

Zupy i przystawki na każdą okazję

Nie ulega wątpliwości, że jeden z głównych elementów typowej polskiej kuchni stanowią zupy. Z przepisów naszych mam i babć jest naprawdę w czym wybierać. Chociaż przyjęło się, że zupy poprzedzają danie główne, również serwowane jako jedyny posiłek potrafią zaspokoić nasze łaknienie. Do najpopularniejszych płynnych potraw należy m.in. krupnik, żurek czy kapuśniak. Równie często sięgamy po grochówkę, pomidorówkę bądź też zupę grzybową. Nie można też zapomnieć o kultowym już niedzielnym rosole. Wszystkie wymienione potrawy są regularnie proponowane przez lokal Lord Foodtrack, specjalizujący się w kuchni polskiej na każdą kieszeń. Oprócz klasycznych domowych posiłków oferuje swym klientom także popularne fast foody. W menu firmy nie brakuje więc burgerów, frytek czy też pizzy.

Rodzimą kuchnię ciężko wyobrazić sobie bez produktów mącznych, w tym pierogów. Nadziewane najczęściej serem, kapustą z grzybami lub mięsem z dodatkiem smażonej cebulki stanowią pozycję obowiązkową dla wszystkich ceniących sobie syte potrawy. Chociaż nie przypadają wszystkim do gustu, polskie pierogi doceniają również liczni zagraniczny goście, którzy ponownie odwiedzają nasz kraj, tylko aby ponownie zasmakować tego wyśmienitego dania. Podobnie sprawa wygląda z potrawami opartymi na kapuście. Bigos oraz zawijane w liście gołąbki stały się swego rodzaju wizytówką Polski na świecie.

Mięsna potęga

Nie od dziś wiadomo, że w polskich obiadach prym wiodą dania mięsne. Chociaż w kuchni króluje zdecydowanie wieprzowina, równie chętnie sięgamy też po wołowinę oraz dużo chudszy drób. Smażonym kotletom, pulpetom czy roladom zwykle towarzyszą na talerzu zdrowe gotowane ziemniaki lub kasza. Do kompletu tylko jeszcze surówka ze świeżych warzyw i zestaw obiadowy gotowy. Wielokrotnie mięsa polewa się również ciemnym aromatycznym sosem. To oczywiście kilka kalorii więcej, lecz czasem warto odpuścić dietę dla pełni doznań. W piątki jako dni postne, w menu szanujących się lokali muszą pojawić się dodatkowo dania rybne. Polacy gustują głównie w smażonych i zapiekanych gatunkach słodkowodnych. Równie często raczymy się jednak śledziami w rozmaitej formie.

Podziel się