Materiał Partnera Chleb pita – jeden z najstarszych rodzajów chleba

Chleb pita – jeden z najstarszych rodzajów chleba

Chleb jest podstawą żywienia człowieka od tysięcy lat. Stanowi nieodłączny element wielu kultur. Pita to jedna z najstarszych odmian tego pożywienia, która właściwie nie zmieniła się z biegiem historii. Tego rodzaju płaskie placki z mącznej masy spożywane są na Bliskim Wschodzie w różnych formach i pod różnymi nazwami, jednak pita wyróżnia się wśród nich. Z naszego artykułu dowiesz się nieco więcej o historii pity-, oraz o tym, jak można ją jeść. Zapraszamy do lektury!

Jak wymyślono chleb typu pita?

Chleb, jako pożywienie, pojawił się w tych zakątkach świata, gdzie ludność miała dostęp do zbóż i opanowała metody ich obróbki i wytwarzania z nich mąki. Następnie ludzie nauczyli się wytwarzać z mąki i wody pastę, a później wypiekać ją w popiele i w piecach. Ten pierwszy chleb miał właśnie formę płaskich placków i taki rodzaj chleba w wielu częściach świata spotykamy do dziś. Dodatek zakwasu chlebowego lub drożdży sprawia, że chleb wyrasta, ale w zależności od formowania przygotowanego ciasta na chleb, można uzyskać różne rodzaje gotowego wypieku.

Pita stanowi podstawę kuchni wielu krajów z basenu Morza Śródziemnego, od krajów Bliskiego Wschodu, przez Grecję i Włochy, po państwa Afryki północnej. Nazwa „pita” pochodzi od Greckiego słowa pita, które oznacza dziś płaski placek, ale wywodzi się od starogreckiego „pektos”, słowa, które oznacza „solidny, trwały”. Chlebki pita to jeden z najstarszych rodzajów chleba, dziś dostępny na całym świecie i bardzo ceniony ze względu na szczególne walory smakowe.

Jak upiec dobry chleb pita?

Upieczenie chleba typu pita nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani pieców, dlatego tak szybko stał się podstawą pożywienia ludów koczowniczych w północnej Afryce i krajach Arabskich. Jest to rodzaj płaskiego, okrągłego lub owalnego, lekko wyrośniętego chleba z mąki pszennej. Przygotowywany jest ze świeżo przygotowanego ciasta z mąki pszennej, mąki żytniej, wody i soli, z dodatkiem drożdży i cukru. Istotny jest sposób pieczenia – w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że zewnętrzna warstwa ciasta szybko się ścina,  powoduje powstanie wewnątrz charakterystycznej kieszonki.

Rewelacyjne i bardzo smaczne placki pita wypiekane są w piekarni Ekmek, która specjalizuje się właśnie w tym rodzaju pieczywa. Pita jest przepyszna, zwłaszcza z dodatkiem sosów warzywnych i innych potraw kuchni bliskowschodniej.

Opracowanie:

Ekmek sp. z o.o. Producent pity

Wola Mrokowska , al. Krakowska 8

Podziel się