Materiał Partnera Dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o chleb żytni?

Dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o chleb żytni?

Większość z nas nie wyobraża sobie śniadania bez kromki chleba z ulubionymi dodatkami. Niestety zazwyczaj na naszych stołach gości pieczywo białe, które nie jest zalecane przez dietetyków. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z zakupu tego wypieku. Wystarczy, że zamiast chleba białego, wybierzemy chleb żytni, który ma więcej składników odżywczych. Wybór ten będzie korzystny także dla naszej sylwetki, gdyż pieczywo żytnie ma aż o 20% mniej kalorii od białego. Dlaczego jeszcze warto je jeść?

Chleb żytni – dobry dla zdrowia i dla sylwetki

Wśród piekarzy popularne jest powiedzenie, że nawet najgorsza mąka żytnia jest lepsza niż mąka pszenna. Dlaczego? Pieczywo żytnie ma niski indeks glikemiczny, w związku z czym nie podnosi poziomu glukozy we krwi tak bardzo, jak pieczywo pszenne i syci nas na dłużej.  Chleb żytni zawiera też więcej błonnika, który odpowiada za prawidłową perystaltykę jelit. Polecany jest więc osobom na diecie redukcyjnej oraz tym, które mają problem z zaparciami. Wypieki z mąki żytniej wyróżniają się również dużą zawartością witamin z grupy B. Są źródłem minerałów ważnych dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Najbardziej znanym rodzajem chleba żytniego jest pumpernikiel oraz chleb litewski. W skład tego pierwszego często wchodzi odrobina miodu lub melasy. Z kolei chleb litewski wypiekany jest z dodatkiem kminku. W wybranych piekarniach możemy spotkać też chleb turecki, który przekładany jest bakaliami. Pieczywa żytniego powinni unikać pacjenci, którzy cierpią na choroby żołądka np. wrzody żołądka.  Dla wszystkich innych będzie to doskonały wybór.

Chleb żytni na zakwasie czy na drożdżach?

O jakości chleba żytniego świadczy mąka, z której go zrobiono oraz metoda wypieku. Im mniej oczyszczona jest mąka, tym więcej cennych składników odżywczych zawiera pieczywo. Za najzdrowsze uważa się wypieki na zakwasie. Jak informuje pan Mariusz Koziczyński – właściciel zakładu piekarniczo-cukierniczego w Sierpcu – zakwas powstaje w wyniku połączenia wody i mąki. Składniki te ulegają fermentacji pod wpływem czasu i odpowiedniej temperatury. W procesie fermentacji powstaje kwas mlekowy, który aktywuje enzymy trawienne w układzie pokarmowym człowieka, czym stymuluje jego pracę. Wartość żywieniowa pieczywa na zakwasie jest znacznie większa niż tego, który powstał na drożdżach. Niemniej chleb drożdżowy uznawany jest za smaczniejszy, dlatego też jest chętniej wybierany przez klientów. Produkcja pieczywa na drożdżach jest również szybsza, tańsza i powszechniejsza.

Opracowanie:

Podziel się