Artykuł sponsorowany 5 tradycyjnych potraw śląskich, które każdy musi spróbować chociaż raz w życiu

5 tradycyjnych potraw śląskich, które każdy musi spróbować chociaż raz w życiu

Tradycyjna kuchnia śląska obfituje w aromatyczne, długo gotowane mięsa, dania mączne oraz charakterystyczne, rzadko spotykane zupy. Odwiedzając ten rejon, należy spróbować rolady, wodzionki czy karminadeli, aby go w pełni doświadczyć – kulinaria to nieodłączny element każdej kultury. Sprawdź, jakich potraw powinieneś skosztować podczas swojego urlopu.

Śląska sztuka kulinarna jest zbiorem różnorodnych przepisów: zarówno oryginalnych, jak i inspirowanych tym, co gotuje się w najbliższej okolicy (w Polsce, Niemczech, Austrii oraz Czechach). Niektóre dania pochodzą z Silesii, a niektóre są tylko inaczej nazwane: popularny rosół określa się tutaj jako nudelzupę, a pączki zamawia się, prosząc o kreple. Krupniok z kolei może kojarzyć się ze startymi jarzynami, kaszą i bulionem, w rzeczywistości jednak przypomina kaszankę.

Popularne potrawy tradycyjnej kuchni śląskiej 

Aby wiedzieć, co kryje się za pozycjami w menu, warto poznać kilka najważniejszych dań, jakie podaje się w regionalnych restauracjach. W renomowanych lokalach gastronomicznych, które specjalizują się w tradycyjnej kuchni śląskiej, nie może zabraknąć:

1.Wodzionka z grzankami 

Zupa (zwana również brōtzupą), której podstawowymi składnikami są: czerstwy chleb, czosnek i tłuszcz (zwykle smalec lub masło) zalewane wrzątkiem oraz dosalane do smaku.

2. Żur po śląsku 

Klasyczny żurek z tą „małą” różnicą, że zamiast zakwasu z mąki żytniej wykorzystuje się tutaj zakwas z żytniej mąki razowej. Potrawa ma intensywniejszy smak i często jest nieco gęstsza.

3. Karminadel 

Rodzaj kotleta mielonego, którego zazwyczaj robi się z wieprzowiny. Danie podaje się np. w towarzystwie ziemniaków i ogórka kiszonego.

4. Rolada śląska 

Zrazy wołowe posmarowane od wewnątrz musztardą oraz nadziewane (najczęściej) ogórkami kiszonymi, wędzonym boczkiem i kiełbasą. Zwykle serwowane z modrą kapustą i kluskami śląskimi.

5. Maczanka 

Pieczone, krojone na plastry mięso wieprzowe (zazwyczaj jest to karczek, jednak coraz częściej stawia się na schab – np. w restauracji Dworek Pod Lipami w Katowicach) w sosie kminkowo-cebulowym.

Tradycyjne, śląskie dodatki do dań głównych 

Regionalnym potrawom z reguły towarzyszą mączne bądź ziemniaczane dodatki. Zamawiając tłustsze dania (np. żeberka) równoważy się je panczkrautem, czyli purée z gotowanych kartofli i kiszonej kapusty. Nie można również zapomnieć o tradycyjnych kluskach śląskich, które są popularne na terenie całego kraju – świetnie sprawdzają się np. przy zrazach. Często pojawia się także wspomniana wcześniej modra kapusta (gotowana m. in. z cebulą oraz boczkiem).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas