Artykuł sponsorowany W jakich krajach główną walutą jest Euro?

W jakich krajach główną walutą jest Euro?

Unia Europejska powstała już w 1993 roku, a w kolejnych latach dołączały do niej inne kraje, aby zintegrować politykę, gospodarkę oraz społeczeństwo. Założeniem jedności było wprowadzenie wspólnej waluty, którą jest euro. Państwa stopniowo spełniały dane kryterium i zastępowały własne waluty. Jednak nie wszyscy członkowie Unii Europejskiej zdecydowali się na przejęcie euro. W jakich państwach obowiązuje euro? Zapraszam serdecznie do lektury.

Euro walutą wielu państw

Aktualnie jest 27 państw, które są członkami Unii Europejskiej, ale 19 z nich przyjęło euro jako własną walutę. Średnio szacuje się, że z danego nominału korzysta aż 341 milionów osób. Oznacza to, że klasyfikuje się ono na drugie miejsce w rankingu odnośnie do częstotliwości użytkowania na świecie. Należy pamiętać, że mieszkańcy krajów, gdzie euro jest nie obowiązkowe, mogą dokonać wymiany walut w kantorze. W tym celu wyznaczane są odpowiednie kursy walut.

Wyróżnia się następujące państwa, tworzące strefę euro: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia oraz Hiszpania. Oczywiście pojęcie strefa euro oznacza zakres terytorium, w której główną walutą jest euro.

Wśród krajów należących do UE, niewprowadzających na chwilę obecną wspólnej waluty jest Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Szwecja oraz Dania.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przyjąć euro?

Państwa będące członkami Unii Europejskiej mogą dołączyć do strefy euro po spełnieniu odpowiednich warunków nazwanych kryteriami konwergencji. Zostały one ujęte w art. 140 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wyróżnia się kilka głównych warunków przejęcia euro:

  • Państwo musi mieć stabilne ceny, czyli jego inflacja nie może przekraczać o więcej niż 1,5 punktu procentowego stopy inflacji 3 najstabilniejszych państw UE.

  • Finanse publiczne kraju muszą być długo w równowadze. Przyjmuje się, że deficyt publiczny może osiągnąć maksymalnie 3% PKB, a dług publiczny maksymalnie 60%.

  • Państwo, które chce przyjąć euro, musi przez minimum 2 lata brać udział w mechanizmie walutowym ERM II. Według wytycznych kurs walutowy kraju musi być stabilny.

  • Długoterminowe stopy procentowe również muszą być stabilne. Mogą maksymalnie przekraczać o 2 punkty procentowe, stopę 3 najstabilniejszych w tej dziedzinie krajów UE.

Wybierając się w podróż bądź robiąc interesy w strefie euro, najlepiej jest wymienić walutę w kantorze. Grzegorz Mróz jest właścicielem Kantora Centuś, który znajduje się w Krakowie (woj. Małopolskie). Przedsiębiorstwo działa już od kilku lat oraz oferuje swoim klientom zakup i sprzedaż walut w bardzo korzystnym kursie. Co więcej, wszystkie transakcje wykonywane są bardzo szybko i bezpiecznie. W przypadku wymiany większej ilości gotówki można spodziewać się najkorzystniejszej ceny dla klienta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas