Materiał Partnera Leasing a kredyt na samochód. Podstawowe różnice.

Leasing a kredyt na samochód. Podstawowe różnice.

Samochód posiada praktycznie każdy i wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Służy nam on do przemieszczania się do pracy, a w przypadku firm jest narzędziem codziennej pracy. Aby samochód był oszczędny i dobrze się prezentował powinien być jak najnowszy. Dlatego zaleca się co kilka lat wymienić samochód na nowszy model. Jednak czy lepiej kupić go na kredyt czy może wziąć w leasing? Co się bardziej opłaca?

Leasing, czyli co?

Leasing to opcja kredytowania, z której mogą skorzystać przedsiębiorstwa zamierzające pozyskać dobra przeznaczone do dalszej eksploatacji. Leasing może obejmować takie przedmioty jak maszyny produkcyjne, samochody lub inne ruchome bądź nieruchome przedmioty, które wpłyną na wypracowanie wyższych przychodów w przedsiębiorstwie. Większość firm w Polsce decyduje się na zakup w tej opcji właśnie samochodów, które po okresie kredytowania firmy mogą odkupić lub wymienić na nosze modele z odnowionym systemem spłat. Oczywiście przed podjęciem decyzji o leasingu należy przeprowadzić szczegółową symulację kosztów, które przez cały okres kredytowania będzie ponosić przedsiębiorstwa. Warto skorzystać z obsługi wyspecjalizowanych firm doradczych, które przeliczą koszty i zaproponują najkorzystniejszą formę leasingu. W niektórych przypadkach może się okazać, że bardziej opłacalne będzie dla firmy kupno przedmiotu na własność wykorzystując dostępne kredyty lub środki własne przedsiębiorstwa.

Leasing ma wiele zalet. Jedną z nich jest stosunkowo krótki okres finansowania, który wynosi zazwyczaj od dwóch do pięciu lat. Inną zaletą jest mała ilość dokumentów niezbędnych do dopełnienia formalności kredytowych. Firmy leasingowe nie sprawdzają pełnej zdolności kredytowej klienta. Dla nich ważne jest zabezpieczenie, które stanowi przedmiot umowy leasingu.

Kredyt na zakup samochodu

Inną znaną forma zakupu samochodu na firmę jest kredyt. Jednak jest rozwiązanie, które znacznie częściej jest rekomendowane przed doradców w celu zakupu nieruchomości lub wyposażenia firmy w składniki majątku. Wiele banków ma w swojej ofercie specjalne umowy kredytowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Z tego względu wyróżnia się dwa najczęściej wybierane rodzaje kredytów: inwestycyjne oraz obrotowe.

Kredyt inwestycyjny najczęściej wybierany jest w celu zakupu wymienionego wcześniej samochodu. Jednak jest on formą kredytowania znacznie dłuższą niż w przypadku leasingu. Kredyt zaciąga się często nawet na dziesięć lat dzięki czemu rata kredytowa jest niższa niż leasingowa. Jednak tak długi okres kredytowania sprawia, że zakupiony samochód traci na wartości i staje się mniej opłacalny.

Opracowanie:

Magdalena Mucha Kredyty

Stok Lacki-Folwark , Klinowa 57

Podziel się