Artykuł sponsorowany Kredyt konsolidacyjny - na czym polega i czy warto zdecydować się na taki krok?

Kredyt konsolidacyjny - na czym polega i czy warto zdecydować się na taki krok?

Posiadanie kredytu to obecnie właściwie norma, czy to na mieszkanie, remont, a nawet sprzęt elektroniczny. To dość powszechna forma pomocy finansowej, po którą sięga wiele osób, dzięki czemu może pozwolić sobie na rzeczy, na które inaczej musiałoby odkładać latami, by kupić je za gotówkę. Często jednak zdarza się, że zobowiązań mamy więcej niż jedno, przez co zaczynamy gubić się w ilości różnych rat i możliwości spłacania ich co miesiąc. W odpowiedzi na takie problemy istnieje opcja kredytu konsolidacyjnego.

Co oznacza konsolidacja zadłużeń?

Konsolidacja kredytu z perspektywy ekonomicznej oznacza połączenie kilku rat oraz zobowiązań w jedno. Konkretniej kredyt konsolidacyjny określa się kredytem celowym przeznaczonym na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Oznacza to, że klient, wnioskując o taką pożyczkę, decyduje się na połączenie dotychczas zaciągniętych kredytów, chwilówek, czy też debetów na kartach bankowych w jedno zobowiązanie wobec instytucji, do której się kieruje. Instytucja, przyznając mu taki kredyt, niejako usuwa jego zadłużenie w innych miejscach i ustala z nim nowe warunki spłaty. Skutkuje to zwykle przełożeniem ostatecznego terminu zapłaty całości, stworzeniem jednej niższej raty niż łączna wartość wszystkich poprzednich, ale także ujednoliceniem oprocentowania.

Czy warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

Decyzja o konsolidacji swoich zadłużeń może być korzystna szczególnie w sytuacji, kiedy łączna ilość rat, które mamy do spłaty w ciągu miesiąca przekracza znacznie nasze możliwości finansowe. W takim przypadku połączenie zobowiązań w jedno i uzyskanie jednej niższej raty może być sporą ulgą dla comiesięcznego budżetu.

Kolejną kwestią jest ułatwienie procesu spłaty długów. Posiadanie do opłacenia jednej raty w miesiącu to dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że pominiemy ją lub spóźnimy się z przelewem niż w sytuacji, kiedy jest ich kilka. Punktualność w spłatach również ma znaczenie, dlatego jest to duży plus procesu konsolidacji.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że sytuacja na rynku stale się zmienia. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że w innym banku lub instytucji finansowej powstała korzystniejsza oferta niż ta, na którą zdecydowaliśmy się, biorąc pożyczkę w przeszłości. Kredyt konsolidacyjny może okazać się dużo korzystniejszy, jeśli chodzi o warunki umowy.

Na co zwrócić uwagę?

Poza wieloma korzyściami konsolidacja zadłużeń może mieć także swoje ciemne strony, na które trzeba uważać. Nie mając żadnej wiedzy o finansach, najlepiej jest zgłosić się firmy, takiej jak Pośrednictwo Finansowe Monika Gniffke. Pomoc eksperta może usprawnić cały proces i zapewnić, że nie zdecydujemy się na umowę, która pogorszy naszą sytuację.

Szczególnie mocno trzeba zwrócić uwagę, poszukując oferty kredytu konsolidacyjnego na takie kwestie jak wysokość proponowanej raty po konsolidacji, całkowitą kwotę do spłaty, nowy okres spłaty, prowizję za udzielenie nowego kredytu, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, zapisy dotyczące kar za opóźnienia w spłacie oraz ewentualne wymagania co do dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas