Artykuł sponsorowany Jaką biżuterię opłaca się sprzedawać w lombardzie?

Jaką biżuterię opłaca się sprzedawać w lombardzie?

Często znajdujemy biżuterię, której nie chcemy już nosić lub stanowi ona pozostałość po kimś. Takie przedmioty mogą być źródłem dodatkowej gotówki, jeśli zdecydujemy się sprzedać ją w lombardzie. Nie oznacza to, że możemy tam zanieść każdą ozdobę. Również jej wycena zależy od kilku istotnych czynników. Co zatem warto wiedzieć, nim skierujemy się do takiego miejsca? O tym piszemy w poniższym artykule.

Rodzaje skupowanej biżuterii

Często powielany mit na temat lombardów mówi, że w takich punktach uda się spieniężyć niemal każdy przedmiot. Nic bardziej mylnego. Miejsca te specjalizują się w skupowaniu rzeczy o znacznej wartości materialnej, podobnie wygląda to w przypadku biżuterii. Nie ma co prawda znaczenia, dla jakiej płci jest ona przeznaczona, ani to, czy są to zawieszki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki bądź pierścionki. Liczy się przede wszystkim kruszec, z którego została wykonana. Pod uwagę bierze się bowiem przede wszystkim metale szlachetne – złoto oraz srebro, ale także zdobienia w postaci kamieni szlachetnych czy brylantów. Między innymi w warszawskim lombardzie Diamond District, pracownicy za pomocą odpowiednich przyrządów są w stanie szybko ocenić, czy mają do czynienia z prawdziwym surowcem, czy też jego podróbką.

Szacowanie wartości ozdób

W żadnym z takich miejsc nie ma z góry ustalonego cennika, według którego przyjmuje się biżuterię od klientów. Wycenę przeprowadza się bowiem indywidualnie dla każdego przedmiotu. Wpływ na to ma wiele czynników, nie tylko wspomniany rodzaj kruszcu. Ważny parametr stanowi jego próba, czyli informacja o tym, ile tak naprawdę złota bądź srebra znajduje się w danej rzeczy. Im będzie go więcej, tym cenniejszy wyrób jubilerski i podobnie sytuacja wygląda z wagą. Na większy zarobek można również liczyć, dostarczając do lombardu biżuterię o unikatowym designu, której nie znajdziemy w sklepach. Stąd też z reguły wszelkie rodzinne pamiątki mają szansę na korzystne oszacowanie wartości. Ponadto cenę podbijają ozdoby w postaci kamieni szlachetnych oraz brylantów. Liczy się oczywiście także stan ozdoby, wiek, jak i to, czy pochodzi z kolekcji limitowanej.

Warto jednak pamiętać, że przy skupie biżuterii istnieją także cechy, które zaniżą stawkę, jaką można otrzymać za dany wyrób. To na przykład grawerunek imion, dat czy dedykacji związanych z osobistymi wydarzeniami z życia. Każdorazowo szacowanie wartości odbywa się na podstawie aktualnie obowiązujących notowań danego kruszcu na giełdzie. Orientacyjną cenę uzyskuje się zatem poprzez pomnożenie wagi ozdoby z obowiązującą wyceną metalu szlachetnego na rynku. Przedmioty z kamieniami szlachetnym wymagają natomiast oceny za pomocą odpowiednich przyrządów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas