Artykuł sponsorowany Jak obniżka stóp procentowych wpłynie na nasze oszczędności?

Jak obniżka stóp procentowych wpłynie na nasze oszczędności?

Oczywiście bezpośrednie deponowanie wolnych środków pieniężnych na oprocentowanych lokatach bankowych jest najpowszechniej praktykowaną metodą oszczędzania, gdyż jest to wygodne, względnie bezpieczne, a ponadto zazwyczaj przynosi także dodatkowe profity. O tych ostatnich można jednak mówić tylko wtedy, gdy procentowy zwrot z takiej inwestycji, jest wyższy niż stopień inflacji. Wszelkie wahania stóp procentowych pomniejszają lub pomniejszają zyski z takich lokat.

Stopy procentowe a oszczędzanie

Wiemy rzecz jasna, że każda obniżka stóp procentowych pomniejsza zyski z lokat bankowych, a tym samym sprawia, że oczekiwany wzrost naszych oszczędności będzie niższy. Zwrot z tego typu inwestycji może być nawet ujemny, gdyż bywa i tak, że przy znacznej inflacji i bardzo niskim oprocentowaniu nasze oszczędności relatywnie pomniejszają się i nawet zyski z dłuższych lokat terminowych nie są w stanie tego zrekompensować.

Czy na podstawie tego, o czym do tej pory powiedzieliśmy, można wnioskować, że obniżka stóp procentowych przynosi osobom oszczędnym zawsze tylko i wyłącznie same straty? Okazuje się, że wcale tak nie musi być. Przygotowując materiał do niniejszego artykułu, wśród wielu innych zajrzeliśmy również na stronę internetową firmy BJ OPTIMA z Warszawy, spółki z rynku kapitałowego specjalizującej się w doradztwie z zakresu zyskownego lokowania nadwyżek kapitałowych oraz w zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi.

Jak oszczędzać przy obniżce stóp procentowych?

Lektura wspomnianej wcześniej strony doprowadziła nas do przekonania, że można skutecznie i korzystnie oszczędzać nawet w tym czasie, kiedy obniżane są stopy procentowe. Powiemy nawet więcej: im te stopy są niższe tym, oszczędności mogą być większe. Jak to możliwe?

Otóż trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że wahania stóp procentowych mają wpływ na wysokość odsetek nie tylko od lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych, lecz także i kredytów. Zatem obniżka stóp procentowych z jednej strony zmniejsza zyskowność naszych kapitałowych oszczędności, a z drugiej strony pomniejsza wysokość rat kredytów. Ten drugi przypadek to właśnie owa okazja do zgromadzenia pewnych dodatkowych oszczędności. Wystarczy tutaj tylko systematycznie odkładać różnicę, o jaką zmniejszyła się rata kredytu po obniżce stóp procentowych, aby zebrać w dłuższej perspektywie czasowej całkiem pokaźną kwotę. Oczywiście rzecz będzie możliwa do zrealizowania tylko wtedy, gdy umowa będzie przewidywała zmienne oprocentowanie kredytu.

Inwestowanie to sztuka i wiedza

Okazuje się więc zresztą nie po raz pierwszy, że każdy medal ma dwie strony, a w świecie finansów istnieje wiele różnorodnych narzędzi do pomnażania kapitału. Temat naszego artykułu został wybrany nieprzypadkowo. Dowodzi on dobitnie tego, że zawsze można znaleźć jakiś sposób na powiększenie swoich oszczędności, a pierwszym krokiem do tego jest zawsze analiza portfela inwestycyjnego. Później należy dokonać restrukturyzacji tego portfela. Dopiero po przeprowadzeniu tych czynności podejmuje się ostateczne decyzje o sposobie zainwestowania wolnych środków pieniężnych. Możliwości jest tutaj dużo: inwestycja w złoto, w weksle, w nieruchomości, w sztukę, w ziemię albo tylko w lokaty pieniężne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas