Artykuł sponsorowany Płatności gotówkowe przechodzą do przeszłości?

Płatności gotówkowe przechodzą do przeszłości?

platnosc-karta

Nie ma wątpliwości co do tego, że postęp technologiczny znacząco ułatwia funkcjonowanie w praktycznie wszystkich dziedzinach życia, ale nikt chyba nie spodziewał się, że pieniądze w fizycznej formie zostaną kiedykolwiek wyparte z obiegu na rzecz pieniądza wirtualnego. Okazuje się jednak, że jest to sytuacja jak najbardziej możliwa – Szwecja jako jeden z pierwszych krajów na świecie zamierza w ciągu najbliższych piętnastu lat całkowicie wyeliminować gotówkę jako formę płatności.

Nie ma wątpliwości co do tego, że postęp technologiczny znacząco ułatwia funkcjonowanie w praktycznie wszystkich dziedzinach życia, ale nikt chyba nie spodziewał się, że pieniądze w fizycznej formie zostaną kiedykolwiek wyparte z obiegu na rzecz pieniądza wirtualnego. Okazuje się jednak, że jest to sytuacja jak najbardziej możliwa – Szwecja jako jeden z pierwszych krajów na świecie zamierza w ciągu najbliższych piętnastu lat całkowicie wyeliminować gotówkę jako formę płatności.

W wielu szwedzkich sklepach widnieją już napisy „nie przyjmujemy gotówki”, a cały kraj sukcesywnie wdraża płatności mobilne jako alternatywę dla fizycznego pieniądza. Skala zjawiska jest na tyle duża, że nawet za gazety od ulicznych sprzedawców można już bez problemu zapłacić kartą. W ślady Szwecji zamierzają również w najbliższej przyszłości pójść kolejne kraje (m. in. Norwegia czy Dania). Wyraźnie widać, że płatność gotówkowa oraz pieniądz w formie fizycznej stają się zbędne we współczesnym świecie.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za rezygnacją z płatności gotówkowych jest bezpieczeństwo: noszenie przy sobie gotówki (zwłaszcza dużych kwot) naraża nas na kradzież, poza tym jest to po prostu mało wygodne. Bardzo istotny jest także fakt, że wyeliminowanie płatności gotówkowych (a tym samym gotówki jako środka płatniczego) w znacznym stopniu ogranicza korupcję czy funkcjonowanie szarej strefy w gospodarce danego kraju. Warto też zauważyć, że banki poprzez eliminację gotówki nie tylko minimalizują ryzyko stania się obiektem napadu rabunkowego, ale przede wszystkim znacząco redukują koszty funkcjonowania – z korzyścią dla swych klientów. Spróbujmy w tym kontekście przyjrzeć się nieco bliżej dwóm najpopularniejszym poza kartami płatniczymi w naszym kraju alternatywom dla płatności gotówkowych.

money-card-business-credit-card-50987

Płatności mobilne BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia zapłacenie za zakupy w sklepach, wypłatę pieniędzy z bankomatu i płatność w Internecie przy pomocy smartfona z systemem operacyjnym Android w wersji przynajmniej 4.0.3 lub iOS w wersji przynajmniej 7.0. Z płatności BLIK mogą skorzystać osoby posiadające konto w jednym z banków uczestniczących w tym systemie. Funkcjonalność dostępna jest w bankowych aplikacjach mobilnych.

Żeby zrealizować płatność BLIKiem należy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia telefonem, wygenerować kod w aplikacji BLIK (jest on ważny tylko przez 2 minuty!), wprowadzić go na terminalu płatniczym i potwierdzić dokonanie transakcji w smartfonie. Płatność za zakupy w Internecie odbywa się na tej samej zasadzie.

BLIK stanowi zatem doskonałą i bardzo bezpieczną alternatywę dla płatności gotówkowych: głównie dlatego, że eliminuje konieczność noszenia ze sobą portfela – smartfona z reguły mamy cały czas przy sobie. Ponadto w razie konieczności BLIK daje możliwość wypłaty gotówki z bankomatu (także przy pomocy jednorazowego kodu) oraz dokonania natychmiastowego przelewu środków bezpośrednio na inny telefon wyposażony w BLIK.

blik-orange

Karty NFC - czyli płatność zbliżeniowa telefonem

Karty NFC to kolejna alternatywa dla tradycyjnej gotówki, pod względem funkcjonalnym najbardziej przypominająca korzystanie ze standardowej zbliżeniowej karty płatniczej. Zasadniczym warunkiem możliwości dokonywania płatności NFC jest posiadanie smartfona wyposażonego w tę technologię, karty SIM NFC oraz systemu operacyjnego Android w wersji przynajmniej 4.0.

Płatność zbliżeniowa NFC odbywa się na identycznej zasadzie, jak płatność kartą zbliżeniową, tyle tylko, że do terminala płatniczego należy przysunąć telefon. Zakupy do 50 złotych nie wymagają potwierdzania transakcji kodem PIN, ale powyżej tej kwoty trzeba go każdorazowo podać.

Warto pamiętać, że płatność zbliżeniowa telefonem z technologią NFC będzie możliwa jedynie wtedy, gdy funkcja NFC w smartfonie będzie włączona (oznacza to również, że nie może być uruchomiony tryb samolotowy), a anteny nie będą zasłaniać np. naklejki na obudowie telefonu. W przypadku braku wystarczających środków na powiązanym z kartą NFC koncie płatność nie zostanie zrealizowana.

platnosc-nfc
Artykuł powstał we współpracy z http://www.orangefinanse.pl/.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas