Artykuł sponsorowany Czym jest opinia prawno-podatkowa?

Czym jest opinia prawno-podatkowa?

Każdy kraj posiada własne przepisy, również te podatkowe. Przeciętny mieszkaniec Polski może mieć problem ze zrozumieniem wielu prawnych kwestii. Szukanie pomocy w sieci stwarza natomiast ryzyko zdobycia nieprawdziwych informacji. W takich sytuacjach naprzeciw klientowi wychodzą firmy świadczące usługi z zakresu opinii prawno-podatkowej. Na czym ona polega?

Opinia prawno-podatkowa – wyjaśnienie terminu

Opinia prawno-podatkowa jest rozbudowaną formą porady podatkowej udzielanej na papierze. Zawiera ona:

  • opis stanu faktycznego,
  • analizę sytuacji,
  • ocenę prawno-podatkową.

Najczęściej poleca się ją w momentach, kiedy ma się do czynienia z rozbieżnym orzecznictwema także przepisami, które mogą być niejednoznacznie. Również przedsiębiorcy, którzy mają problem z oceną stanu faktycznego sprawy, mogą zasięgnąć rady od radcy podatkowego.

Opinię prawno-podatkową wykorzystuje się w sytuacjach biznesowych i postępowaniach podatkowych, które mogą być dowodami w sprawie. Można ją również wykorzystać jako plan działań przedsiębiorstwa. Wtedy pisemna forma porady powinna zawierać oprócz analizy sytuacji również analizę przepisów podatkowych i orzecznictwa. To posłuży wyróżnieniu optymalnych rozwiązań, ponieważ zostaną wskazane korzyści, a także zagrożenia prawno-podatkowe. To dobry sposób na redukcję obciążeń podatkowych.

Sporządzanie opinii prawno-podatkowych

Usługa opiera się na wykonaniu analizy prawnej określonego przez klienta zdarzenia. Najczęściej korzystają z niej małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W tym przypadku otrzymają one ocenę prawną sytuacji, na której najbardziej im zależy. Takiej oceny dokonuje się na podstawie:

  • przepisów,
  • orzecznictwa sądów administracyjnych, cywilnych i karnych,
  • orzecznictwa organów administracji,
  • poglądów doktryny.
– Najważniejszą częścią opinii prawno-podatkowej jest wykazanie przez doradcę podatkowego stanowiska w zleconej sprawie oraz udzielenie praktycznych rad klientowi – tłumaczy przedstawiciel firmy Biuro Rachunkowe Plus.

Aby skorzystać z usługi, należy:

  • sporządzić kopie umów, aktów notarialnych, faktur itp.,
  • ustalić wstępny termin poprzez telefon lub maila.

Na pierwszym spotkaniu zawsze ustala się zarys planów, podjętych działań oraz jaki ma być rezultat tych porozumień. Sporządza się również harmonogram działań i wycenę usługi. Dopiero na drugim spotkaniu dokonuje się weryfikacji podanych dokumentów. Dalsze etapy zależą już od indywidualnych przypadków.

Warto zasięgnąć porady związanej ze sprawami prawno-podatkowymi – nawet, jeżeli obecnie nie ma się do czynienia z ryzykiem podatkowym. Dobrze sporządzona opinia może pomóc każdemu przedsiębiorcy w lepszym prosperowaniu firmą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas