Artykuł sponsorowany Czym jest faktoring i kiedy warto go stosować?

Czym jest faktoring i kiedy warto go stosować?

Faktoring jeszcze niedawno był wykorzystywany głównie w dużych firmach handlowych, korporacjach i przez przedsiębiorstwa budowlane. Dzisiaj coraz częściej po rozwiązanie to sięgają właściciele małych oraz średnich podmiotów gospodarczych. Wśród nich można znaleźć także startupy oraz jednoosobowe działalności. Aby jednak skutecznie wykorzystywać zalety faktoringu, warto konsultować się z doradcami finansowymi.

Istotna faktoringu

Faktoring to usługa, która polega na wykupie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Transakcja następuje między wyspecjalizowaną agencją, która staje się faktorem a przedsiębiorcą, który jest faktorantem.

Cała istotna faktoringu polega zaś na tym, aby „pozbyć” się nieopłacalnych jeszcze faktur, za które firma uzyskuje część lub całość wartości po potrąceniu prowizji. Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje środkami finansowymi, bez potrzeby oczekiwania na płatność. Jest to też sposób na walkę z nieuczciwymi kontrahentami oraz dłużnikami. Faktoring pomaga również zarządzać fakturami w obrocie firmy.

Kiedy warto stosować faktoring?

Faktoring jest dzisiaj rozwiązaniem polecanym niemalże dla każdego podmiotu gospodarczego. Świetnie upłynnia on finanse przedsiębiorstwa, zabezpieczając jego interesy i minimalizując ryzyko przy różnych transakcjach. Podkreślić warto również to, że mogą go stosować zarówno firmy unikające kontrahentów-dłużników, jak i też podmioty, które okresowo stanęły w obliczu wyzwań ekonomicznych, tracąc pełną wypłacalność. W pierwszym przypadku unikane są zatory płatnicze, a w drugim tworzona jest szansa na oddalenie widma bankructwa i straty dobrego wizerunku wśród partnerów biznesowych.

W uogólnieniu faktoring jest zatem polecany dla firm, które poszukują bezpiecznych źródeł finansowania swojej działalności. Narzędzie to jest także przydatne przy stosowaniu długich i odraczanych terminów płatności zwanych niekiedy kredytami kupieckimi.

Jak rozsądnie korzystać z faktoringu?

Celem firm faktoringowych jest wypracowanie dla siebie jak najlepszych warunków transakcji z przedsiębiorstwem. Aby nie tracić przy tym i uzyskiwać obopólną korzyść warto korzystać z pomocy pośredników. Przykładem jest doradca finansowy Justyna Kmita z biura JMK. To właśnie tacy eksperci doradzą, kiedy zastosować faktoring pełny lub niepełny. Wytłumaczą oni również, na czym polega faktoring jawny oraz niejawny. Pamiętać należy bowiem o tym, że decyzja o zbyciu faktur może wpłynąć negatywnie na relacje z kontrahentami. Najlepsi doradcy proponują zatem spersonalizowane mechanizmy, prowadzące ku optymalnym rozwiązaniom.

Agent finansowy pomoże również wybrać firmę faktoringową, z którą warto podjąć długofalową współpracę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas