Artykuł sponsorowany Badanie jednostkowych sprawozdań finansowych

Badanie jednostkowych sprawozdań finansowych

Podmioty gospodarcze, które są zobligowane do przygotowywania sprawozdań finansowych, zachęcane są do tego, by przed ich urzędową kontrolą przekazać je w ręce niezależnych ekspertów – audytorów, którymi są uprawnieni biegli rewidenci. To oni przeprowadzają badanie sporządzonego sprawozdania, opiniując czy spełnia ono krajowe oraz międzynarodowe standardy rachunkowości. Jest to bardzo ważne dlatego, by uniknąć problemów ze strony organów kontrolnych, a także, by szybko wyeliminować ewentualne błędny wpływające na prawidłowe funkcjonowanie działalności.

Czym jest jednostkowe badanie sprawozdań finansowych?

Sprawozdania finansowe mogą być badane jednostkowo lub też w ramach skonsolidowania. W pierwszym przypadku analiza dotyczy tylko własnych ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa. W przypadku badania skonsolidowanego uwzględnia się bowiem też pełną dokumentację całej grupy jednostek powiązanych ze sobą kapitałowo. Badanie jednostkowe pozwala zatem określić prawidłowość przygotowania sprawozdania finansowego jednego przedsiębiorstwa.

Pamiętać zaś trzeba, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości) obowiązkowemu badaniu podlegają sprawozdania finansowe wielu instytucji, w tym spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji; banków krajowych; czy też podmiotów, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

  • średnioroczne zatrudnienie wyniosło co najmniej 50 pełnych etatów,
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2,5 mln euro,
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość co najmniej 5 mln euro w przeliczeniu na złotówki.

Cel badania sprawozdania finansowego

Badanie sprawozdania finansowego nie tylko jest ważne po to, by uchronić się przed problemami ze strony organów kontrolnych. Główny cel badań to dzisiaj chęć zwiększania wiarygodność swojej działalność w oczach kontrahentów, którzy w ten sposób mają pewność bezpieczeństwa współpracy w ramach różnych wspólnych działań gospodarczych. Opinia kończąca badanie sprawozdania finansowego przedstawia rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej oraz finansowej firmy, a także jej rocznego wyniku. Badanie jest też ukierunkowane na sprawdzenie, czy dane przedsiębiorstwo w poprawny sposób stosuje przepisy ustawy o rachunkowości oraz politykę rachunkowości, a także własne wewnętrzne umowy oraz statuty.

Prócz tego celem przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego jest poszukiwanie ewentualnych nieprawidłowości i błędów. Istotne jest poddanie ocenie reguł rachunkowości zarządczej przyjętych w organizacji, a także działania systemu kontroli wewnętrznej. Badanie może zatem kończyć się opinią, która zachęci zarząd firmy do wdrożenia planu naprawczego, który nie tylko oddali widmo kar finansowych, ale także pozwoli na wyeliminowanie zaistniałych problemów w przyszłości. Badania jednostkowe sprawozdań finansowych pomagają m.in. uszczelnić budżet, restrukturyzować firmę czy też przystosowywać ją do outsourcingowej obsługi księgowej.

Jak wygląda badanie sprawozdania finansowego?

Badania sprawozdań finansowych przeprowadzają tylko uprawnieni do tego specjaliści zwani audytorami. Są to biegli rewidenci – takich znajdziesz w kancelarii i biurze rachunkowym BRR – którzy przeglądają księgi rachunkowe firmy, statuty i regulaminy, konta, dokumentację kadrową i płacową, faktury i rozliczenia, a także umowy, w tym m.in. kontrakty. Badaniu podlega zatem cała dokumentacja firmy, a także ocenie poddawane są stosowane metody rachunkowości oraz przyjęta polityka rachunkowa. Biegli rewidenci skupiają się też na analizie bilansu, rachunku zysku i strat, a także na wybranych wskaźnikach finansowych. W ramach badań audytorzy mogą również prowadzić wywiad z księgowymi, menadżerami czy pracownikami.

Samo badanie kończy się zaś zawsze raportem z niezależną opinią, który składany jest najczęściej w formie listu do właściciela firmy lub do zarządu spółki. Wyniki badania mogą zaś rozszerzyć współpracę z biegłym rewidentem, który może przygotować plan naprawczy i korektę sprawozdania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas