Materiał Partnera Czy niekorzystanie z auta zwalnia z zakupu ubezpieczenia OC?

Czy niekorzystanie z auta zwalnia z zakupu ubezpieczenia OC?

Posiadanie zarejestrowanego auta wiąże się dla jego właściciela nie tylko z przywilejami, ale też obowiązkami. Jednym z nich jest posiadanie ubezpieczenia OC. Jego brak może wiązać się z dotkliwymi karami finansowymi. Co w przypadku, gdy auto jest nieużywane? Czy fakt ten może zwolnić właściciela z wykupu polisy OC? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Na czym polega ubezpieczenie OC?

Popularne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ma na celu zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, spowodowanym przez pojazdy osoby ubezpieczonej. Jego zakres jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. koszt lekarstw, rehabilitacji, likwidacji szkód w pojeździe czy zapewnienia auta zastępczego. Równie bogata jest oferta towarzystw ubezpieczeniowych. Dlatego stojąc przed wyborem odpowiedniej polisy, najlepiej jest skorzystać z pomocy takiego miejsca jak Małopolskie Centrum Ubezpieczeń. Koszty, z jakimi wiąże się fakt nieposiadania ważnego OC, mogą być niezwykle dotkliwe.

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe również, gdy nie korzystamy z pojazdu?

Kara za brak ważnej polisy OC może być nałożona w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest mandat karny wystawiony przez policję w przypadku kontroli. Zdarza się jednak, że auto z różnych względów jest nieużywane przez dłuższy czas. Nie ma, więc ryzyka kontroli służb czy spowodowania wypadku. Jednak nawet w przypadku posiadania pojazdu wyłączonego z użytkowania, należy opłacić za nie ubezpieczenie OC. Jego brak może wiązać się z grzywną wpłacaną do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Urząd prowadzi również wirtualną kontrolę ciągłości, za pomocą systemu informatycznego. Zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w odpowiednią polisę ubezpieczeniową, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Istotne jest również, aby co roku ją odnawiać. W ten sposób uniknie się ewentualnych dużych kar finansowych. Pamiętajmy, że posiadanie ważnego OC to oznaka odpowiedzialnej postawy społecznej.

Opracowanie:

Małopolskie Centrum Ubezpieczeń

Kraków , Królewska 1

Podziel się